Katowice: zakończenie inwestycji wartej ponad 30 mln zł

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2012 10:27

30 listopada w Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach odbędzie się uroczyste otwarcie budynku centralnej izby przyjęć oraz pracowni rezonansu magnetycznego.

Budowa centralnej izby przyjęć trwała 22 miesiące.

Całkowity koszt inwestycji (budowa wraz z wyposażeniem) to 24 mln zł, z czego dotacja przekazana przez województwo śląskie wyniosła 20 mln 200 tys. zł, natomiast środki własne szpitala to 3,852 mln zł. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 21 mln zł, a wyposażenia - ponad 2 mln. zł., na co złożyły się m.in.: aparat do znieczulenia, aparat USG, po 4 aparaty EKG, kardiomonitory, lampy operacyjne i stoły chirurgiczno-zabiegowe, a także 2 wózki reanimacyjne z defibrylatorem, respirator i 4 zestawy narzędziowe dla gabinetów zabiegowych.

Centralna Izba Przyjęć wraz z blokami łóżkowymi była jednym z zadań Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020”, wpisanym do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Województwa i finansowanym głównie z jego środków.

Budynek Pracowni Rezonansu Magnetycznego został natomiast wybudowany ze środków własnych szpitala, a wyposażenie sfinansował minister zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (zadanie: Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów). Budowa pracowni trwała 3 miesiące.

Szpital wzbogacił się m. in. o nowoczesny 1,5 - teslowy rezonans magnetyczny. Koszt tej z kolei inwestycji wraz z wyposażeniem to 6,8 mln zł  zł, w tym dotacja ministra zdrowia - 3 mln zł.

W pracowni rezonansu magnetycznego mogą być wykonywane badania układu nerwowego, naczyniowego, mięśniowo–szkieletowego oraz takie, jak spektroskopie, perfuzje, angiografie i cholangiografie. Aparat przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, między innymi dzięki możliwości odłączania stołu, na którym wykonuje się badanie, od aparatu i podjechania nim po pacjenta do poczekalni.

Nowa pracownia działa wyłącznie na potrzeby szpitala, gdyż mimo starań, nie udało się uzyskać kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na tego rodzaju świadczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum