Katowice: w szpitalu MSWiA za 15 mln zł powstanie oddział ratunkowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 18:46

Szpitalny oddział ratunkowy za 15 mln zł powstanie do końca przyszłego w Szpitalu MSWiA im. sierż. Grzegorza Załogi w Katowicach. W środę (7 sierpnia) podpisano tam umowę na rozbudowę i doposażenie lecznicy.

Katowice: w szpitalu MSWiA za 15 mln zł powstanie oddział ratunkowy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Możemy przekazać dofinansowanie do budowy oddziału, który jest bardzo potrzebny mieszkańcom miasta. Działają tu dwa takie oddziały, oddalone od śródmieścia, a ten szpital jest w centrum. Wybudowanie oddziału i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt - tak jak to jest planowane - sprawi, że mieszkańcy Katowic będą czuli się bezpieczniej - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zwrócił uwagę, że takich oddziałów w Polsce przybywa, bo są potrzebne, szczególnie w wielkich aglomeracjach. - Mówi się, że przynoszą straty szpitalom, ale muszę powiedzieć, że to zmieniamy. W ciągu 4 lat naszej kadencji finansowanie SOR-ów wzrosło o 53 proc., czyli o połowę. Wiemy, że nie jest to tyle, ile byście sobie państwo życzyli, ale staramy się, by te oddziały były należycie finansowane, bo tu trafia pacjent najbardziej potrzebujący - podkreślił wiceminister Kraska.

Dyrektor szpitala Piotr Grazda wskazał, że szpital jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 i nieopodal dworca kolejowego. - Oddział będzie bezpośrednim zabezpieczeniem medycznym dla osób mieszkających w centrum Katowic, ale też osób tu przebywających - w centrum jest coraz więcej biurowców, coraz więcej firm ma tu swoje siedziby - powiedział.

Poinformował, że na 15-milionowy budżet tej inwestycji złoży się 9,7 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, 2,2 mln zł przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i 3 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Jestem głęboko przekonany, że Polacy, mieszkańcy woj. śląskiego i mieszkańcy Katowic zasługują na najlepszą opiekę medyczną, zasługują na to, aby w sytuacjach krańcowych ich życie było w jak najlepszym wymiarze zaopiekowane. To, co się dzieje w Katowicach, w tym szpitalu, jest najlepszym dowodem, że tak można - dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski.

Szpital MSWiA w Katowicach ma 7 oddziałów, na których rocznie hospitalizowanych jest 5 tys. pacjentów. Działa przy nim 21 poradni, w których lekarze specjaliści udzielają rocznie 80 tys. porad.

SOR to kolejna inwestycja tej placówki. W ubiegłym roku, tuż przed grudniowym szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach, oddano tam do użytku sześciołóżkowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze