Katowice: szpital kliniczny otworzy zmodernizowane oddziały, m.in. transplantacji

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2014 11:12

W piątek (6 czerwca) w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zostaną otwarte zmodernizowane oddziały: chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

W latach 2011-2013 Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii przeszły gruntowną modernizację. Zakres modernizacji obejmował  sale chorych, izbę przyjęć, blok operacyjny, pracownie i poradnie przyszpitalne, a także pomieszczenia administracyjno-techniczne.

W salach bloku operacyjnego zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in. w zakresie stołów operacyjnych i mostów medycznych, w których zamontowany jest sprzęt medyczny niezbędny do wykonywania zabiegów i transplantacji.

Pacjenci mają do dyspozycji nowe, komfortowe sale, przy każdej z nich znajduje się osobny aneks sanitarny. Sale chorych zostały wyposażone również m.in. w panele nadłóżkowe, w których zamontowane są instalacje gazów medycznych i system parawanów podwieszanych zapewniających intymność pacjentów.

Po modernizacji oddziały zapewnią profesjonalną oraz kompleksową opiekę pacjentom nie tylko z Katowic i okolic, ale również z innych rejonów kraju.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia i realizowana w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2012 ''Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej w zakresie prac budowlano-remontowych ośrodków transplantacyjnych. Wartość wykonanych prac z wyposażeniem obydwu oddziałów wyniosła ok. 23 mln zł.

Oddział Chirugii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej jest jednym z największych w Polsce ośrodków transplantacji narządowej. W ubiegłym roku dokonano tam 177 przeszczepień (w tym 141 przeszczepień nerki, 5 trzustki, 31 wątroby), co jest jednym z najlepszych wyników w kraju.

W 2013 r. zespół prof. Lecha Cierpki, przy współudziale lekarzy z Ostrawy, wykonał operację laparoskopowego pobrania nerki od żywego dawcy. Ta metoda, dotychczas rzadko stosowana w Polsce, zwiększa komfort dawcy - rana szybciej się goi, zmniejsza się ból pooperacyjny, a pacjent może opuścić szpital znacznie szybciej niż po pobraniu nerki tradycyjną metodą.

Obecnie przeszczepy rodzinne stanowią w Polsce niewielki odsetek. Na 141 przeszczepień nerki wykonanych w katowickim ośrodku w ubiegłym roku, aż 136 narządów pochodziło od zmarłych dawców, a jedynie 5 to przeszczepy rodzinne.  Pobrania laparoskopowe to jeden z elementów, który może wpłynąć na poprawę tych statystyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum