Katowice: symulator karetki pomoże studentom w nauce

Autor: Dziennik Zachodni, RZ/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2010 11:40

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach będą uczyć się na fantomach reagujących, jak żywi ludzie.

Wszystko dzięki budowie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM. Inwestycja właśnie ruszyła i ma być zakończona w 2012 r. To właśnie w Centrum studenci będą mogli korzystać z nowoczesnych symulatorów.

Jak podaje Dziennik Zachodni, do tej pory pacjenci byli narażeni na współpracę ze studentami. W nowym centrum będą mogli praktykować na fantomach reagujących jak żywi ludzie (płaczą, krzyczą, wymiotują).

W nowym Centrum będzie sześć sal symulacyjnych, imitujących środowisko rzeczywiste. Będzie sala noworodkowa, intensywnej terapii, operacyjna, a także szpitalny oddział ratunkowy. Studenci będą tez mieli do dyspozycji symulator karetki, trzęsącej się równie mocno co ambulans w trakcie jazdy. Zajęcia w symulatorach będą nagrywane, a potem analizowane. Natomiast lustro weneckie pozwoli wykładowcom na obserwowanie studentów.

Jak już podawaliśmy, budowa Centrum, która jest finansowana ze środków unijnych, będzie kosztowała 33 mln zł. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na przełom września i października 2012. Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków dydaktycznych i pierwszy tego typu w Polsce, który znacznie podniesie jakość kształcenia studentów.

W dwukondygnacyjnym budynku zaplanowane zostały nie tylko nowoczesne sale dydaktyczne, ale również zespół pomieszczeń wyposażonych w infrastrukturę pozwalającą na kompleksowe  wykorzystanie technologii informatycznych w kształceniu studentów. Wzorem dla projektu są amerykańskie szkoły medyczne.

Ponadto w ramach projektu zakupione zostaną mobilne kamery, dzięki którym możliwa będzie rejestracja lub bezpośrednia transmisja obrazu i dźwięku z sal zabiegowych i operacyjnych szpitali klinicznych SUM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum