Katowice: przy Szpitalu Geriatrycznym powstanie dzienny dom opieki medycznej

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 18:07

Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach znalazł się w gronie podmiotów, które skorzystają z ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na prowadzenie ''Dziennego domu opieki medycznej" dla osób powyżej 65. roku życia. Wartość przewidzianego na 2 lata projektu wynosi ponad 1 mln zł.

Projekt dziennych domów opieki medycznej zakłada zapewnienie kontynuacji opieki medycznej dla seniorów po hospitalizacji w ramach dziennych pobytów. Fot. Archiwum

Ponad 96 proc. tej kwoty pochodzić będzie z Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia w ramach V Osi priorytetowej" Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Resztę stanowi wkład własny katowickiej jednostki EMC.

- Bardzo się cieszę, że będziemy mogli rozszerzyć ofertę usług dla starszych osób o dzienny dom opieki. Moim zdaniem jest to dobra forma zapewnienia opieki medycznej seniorom po pobycie w szpitalu - powiedział Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego.

Projekt dziennych domów opieki medycznej zakłada zapewnienie kontynuacji opieki medycznej dla seniorów po hospitalizacji w ramach dziennych pobytów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest skrócenie pobytu chorego w szpitalu i ograniczenie stresu związanego z hospitalizacją. Projekt wspiera również rodzinne więzi pomiędzy chorymi a opiekunami, które są nadwyrężane w trakcie typowych pobytów szpitalnych.

W trakcie dziennych pobytów w Szpitalu Geriatrycznym pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, psychologiczną, rehabilitację oraz wsparcie innych specjalistów. Celem pobytu będzie przygotowanie pacjentów do samodzielnego funkcjonowania w warunkach domowych lub pomoc w przygotowaniu pacjenta do dalszego korzystania z instytucjonalnej formy opieki.

Szpital Geriatryczny uruchomi projekt w maju br., ale pierwsze trzy miesiące przeznaczone będą na adaptację istniejącej infrastruktury do potrzeb projektu. Przyjęcie pierwszych pacjentów zaplanowane jest w sierpniu 2016 roku. Katowicka jednostka należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi 10 Szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum