Katowice: otwarto ośrodek onkologiczny w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Autor: MS,PAP/Rynek zdrowia • • 10 stycznia 2014 14:00

Specjalistyczny ośrodek onkologiczny otwarto w piątek (10 stycznia) w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Katowice: otwarto ośrodek onkologiczny w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Inwestycja warta 90 mln zł została zrealizowana dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, pieniądze wyłożyły uczelnia, szpital i prywatni inwestorzy. - Nie ma pieniędzy publicznych na stworzenie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego, który diagnozowałby, leczył, ale jednocześnie uczył, i gdzie byłyby prowadzone badania naukowe. Zaczęliśmy się więc zastanawiać, w jaki sposób to można zrealizować - powiedział rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysław Jałowiecki.

- Mieliśmy budynek w stanie surowym zamkniętym, który przez ponad 30 lat był niewykorzystany i właściwie niszczał. Jako uczelnia wyraziliśmy zgodę, by szpital ogłosił przetarg na wynajęcie powierzchni. Znaleźli się chętni, którzy zdecydowali się tam stworzyć ośrodek diagnostyczny z aparaturą na najwyższym światowym poziomie, ale również zakład radioterapii z trzema akceleratorami - dodał.

Placówka nie ma na razie kontraktu z NFZ. Rektor ma jednak nadzieję, że go podpisze. - Nie sądzę, by to było racjonalne, aby ośrodek akademicki, w którym jest możliwość kompleksowego diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych, pozostawał bez kontraktu - ocenił Jałowiecki. Jak wyjaśnił, kontrakt z NFZ zawrze szpital, który będzie zlecał wykonywanie procedur zewnętrznym podmiotom, czyli prywatnym inwestorom.

- To, że mamy tu przykład partnerstwa publiczno-prywatnego podgrzewa atmosferę, choć niepotrzebnie. Jak mówią Chińczycy, nieważne, czy kot jest biały czy czarny - ważne, żeby łapał myszy - powiedział przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem.

Katowicki ośrodek jest zaledwie drugim - obok gdańskiego - pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w strukturze polskich uczelni medycznych. - Wyniki leczenia onkologicznego w Polsce, jeśli chodzi o 5-letnie przeżycia, są gorsze od średniej unijnej - to m.in. efekt błędów organizacji systemu opieki nad pacjentem onkologicznym w Polsce. Chcielibyśmy, żeby państwo zainwestowało w akademicką onkologię - dodał Jassem.

Specjalistyczny ośrodek onkologiczny w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. Dzięki wielomilionowej inwestycji możliwe było utworzenie oddziałów: onkologii, radioterapii i chirurgii onkologicznej, poradni onkologicznej i chirurgii onkologicznej oraz wyposażenie ośrodka w pracownię RTG, PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz drugi w Polsce Gamma Knife - wyjątkowo precyzyjne, warte ok. 4 mln euro urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w mózgu.

Ośrodek ten, jako jeden z pierwszych w Polsce, specjalizować się będzie w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi. Realizowany w tym zakresie projekt "breast unit" zakłada skupienie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych działań i sprzętu służących do wykonania pogłębionej diagnostyki oraz leczenia i terapii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum