Katowice: nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu MSWiA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2018 16:21

Sześciołóżkowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii otwarto w piątek (30 listopada) w szpitalu MSWiA w Katowicach. Od soboty będzie przyjmował pacjentów, stanowiąc m.in. element zabezpieczenia medycznego rozpoczynającego się w niedzielę szczytu klimatycznego ONZ.

Katowice: nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu MSWiA
Fot. archiwum

- Nowy oddział jest dopełnieniem bazy tego ośrodka służby zdrowia. To sześć łóżek, które będą służyły pacjentom najbardziej potrzebującym opieki - powiedział podczas uroczystości otwarcia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski.

MSWiA dofinansowało wyposażenie oddziału kwotą ponad 1,2 mln zł. - W południe otwieramy ten oddział, a już od północy zostanie włączony do zabezpieczenia organizacyjnego uczestników COP24 - dodał wiceminister.

SPZOZ MSWiA im. sierżanta G. Załogi mieści się w odległości zaledwie 3 km od Strefy Kultury, gdzie będą się toczyć obrady szczytu klimatycznego. Wiceminister Kozłowski zapewnił, że zarówno mieszkańcy Katowic i regionu, jak i uczestnicy szczytu klimatycznego mogą czuć się bezpiecznie, bo sytuacja jest cały czas monitorowana przez odpowiedzialne za to służby.

Dyrektor szpitala dr Piotr Grazda powiedział, że dotacja ministerstwa przyśpieszyła otwarcie oddziału, utworzonego w pomieszczeniach szpitala wyremontowanych dzięki środkom samej placówki, ale wyposażonego dzięki ministerialnemu wsparciu. - Specyfika oddziałów intensywnej terapii jest taka, że właśnie zakup sprzętu i aparatury to najwyższe koszty - zaznaczył.

Konsultant wojewódzki medycyny ratunkowej dr Jolanta Majer podkreśliła, że taki oddział był w regionie bardzo potrzebny. - Pamiętam dni, w których przychodząc na dyżur zastawaliśmy sytuację taką, że nie było nigdzie łóżek OIOM-owych. Ogromną trudnością było poszukiwanie tych miejsc nawet poza granicami województwa, żeby pacjenta w bardzo ciężkim stanie móc przewieźć do oddziału intensywnej terapii, żeby miał wdrożone odpowiednie leczenie, a podróż dla takiego pacjenta - po zatrzymaniu krążenia, z ciężkimi niewydolnościami wielonarządowymi - nie jest niczym dobrym. Stąd utworzenie tu oddziału na aż sześć łóżek to strategiczna decyzja - powiedziała PAP.

Szpital MSWiA w Katowicach leczy zarówno mieszkańców, jak i policjantów, strażaków, żołnierzy, czy funkcjonariuszy Straży Granicznej. Rocznie hospitalizuje ponad 4 tys. pacjentów, udziela ponad 47 tys. porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, wykonuje ponad 230 tys. badań laboratoryjnych. W planach jest jeszcze utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum