Katowice: nowoczesna winda jeździ już w GCZD

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 01 września 2017 11:45

400 tys. zł  kosztowała nowoczesna winda do transportu małych pacjentów jaką zamontowano w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Wkrótce w lecznicy rozpocznie się wymiana kolejnego dźwigu.

Katowice: nowoczesna winda jeździ już w GCZD
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, nowa winda spełnia wymagania stawiane nowoczesnym i energooszczędnym dźwigom szpitalnym. Umożliwia transport chorego na typowym łóżku szpitalnym wraz personelem i niezbędnym sprzętem medycznym. Pozwala na transport aż 25 osób (poprzednia tylko 12). Prędkość nowej windy to 1,2 m/s (poprzedniej - 1 m/s). W windzie oraz na każdej kondygnacji zostały zamontowane ciekłokrystaliczne, podświetlane sygnalizatory położenia kabiny i kierunku jazdy.

Nowa winda jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Przyciski na panelu sterującym są opisane alfabetem Braille’a, w windzie jest też system głośnomówiący. Dźwig wyposażony został w system kontroli dostępu umożliwiający zjazd ratunkowy na żądanie personelu medycznego. Kabina jest wyposażona w monitoring, a także bezpośrednie połączenie z pogotowiem dźwigowym oraz z portiernią szpitala - informuje Bartosz Grzybowski, zastępca dyrektora ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych GCZD.

Jeszcze w tym roku rozpocznie i zakończy się wymiana kolejnej windy kursującej w wysokim budynku szpitala. Dwie pozostałe zostaną wymienione w następnych latach, o ile pozwolą na to finanse szpitala.

Oprócz czterech wind umożliwiających transport pomiędzy kondygnacjami wysokiego budynku szpitala, w GCZD są też windy obsługujące cześć niską. Jedna z nich zostanie wymieniona w ramach budowanego obecnie w szpitalu Centrum Urazowego dla Dzieci. Ta winda będzie wykorzystywana jedynie do transportu chorych pomiędzy Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, Zakładem Diagnostyki Obrazowej i Blokiem Operacyjnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum