Katowice: miasto inwestuje w Szpital Murcki, wcześniej chciało go przekazać uczelni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2019 11:54

Sprzęt o wartości ponad 1,5 mln zł trafił do Szpitala Murcki, którego właścicielem jest miasto Katowice. To kolejny etap modernizacji placówki, której los stał w ostatnich latach pod znakiem zapytania.

Katowice: miasto inwestuje w Szpital Murcki, wcześniej chciało go przekazać uczelni
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Na zakup karetki, dwóch aparatów USG, urządzenia do dezynfekcji, a także defibrylatora, wirówki laboratoryjnej, elementów do urządzeń RTG oraz zestawu narzędzi ortopedycznych pozyskano dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 1,24 mln zł, miasto dołożyło blisko 350 tys. zł.

- Zakupiony sprzęt służy podniesieniu jakości świadczonych przez Szpital Murcki usług zdrowotnych, realizowanych przede wszystkim na rzecz mieszkańców Katowic. Pozyskanie środków zewnętrznych pozwala nam zaoszczędzone środki z budżetu miasta przeznaczyć na kolejne działania na terenie szpitala - powiedział w piątek (8 lutego)  prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zgodnie z decyzją prezydenta Katowic z września 2017 r. w Szpitalu Murcki jest realizowany plan naprawczo-rozwojowy. Spośród dwóch wariantów, jakie zostały opracowane z udziałem specjalistów, zdecydowano się na przyjęcie do realizacji programu inwestycyjnego, którego całkowity koszt szacowany jest na kwotę ok. 88 mln zł, w horyzoncie czasowym do 2021 r.

Według założeń, przyjęcie takiego scenariusza zaspokoi potrzeby pacjentów, personelu szpitala oraz mieszkańców. Poprawić ma się jakość udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfort pracy dla załogi szpitala, dzięki inwestycjom w nowy budynek z centralną izbą przyjęć, nowym blokiem operacyjnym, rozbudowaną bazą diagnostyczną m. in. w zakresie endoskopii, a także nowe wyposażenie.

W czerwcu ubiegłego roku podpisana została umowa na wybór inwestora zastępczego w związku z realizacją planu naprawczo-rozwojowego Szpitala Murcki, pomiędzy Szpitalem a konsorcjum, w skład którego wchodzi Raciborskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Sp. z o. o. oraz Inwestycje, Budownictwo, Handel Inwest-Complex Sp. z o. o. Jeszcze w tym miesiącu planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy prac termomodernizacyjnych.

Także w lutym planowane jest rozstrzygnięcie przetargu oraz zawarcie umowy z wykonawcą, który sporządzi koncepcję programowo - przestrzenną oraz kompletną dokumentację budowlaną dla zadania inwestycyjnego obejmującego rozbudowę i modernizację Szpitala Murcki.

Szpital w Murckach w 2013 r. przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100 proc. udziałów ma miasto. Placówka została wtedy wyposażona w majątek - ruchomy i nieruchomy - o wartości blisko 17 mln zł. Ponadto w związku z przekształceniem miasto przejęło i spłaciło długi szpitala w wysokości blisko 27 mln zł. W 2015 r. samorząd dokapitalizował szpital kwotą 500 tys. zł.

Na przełomie 2016 i 2017 r. rozważano połączenie przeżywającego od lat trudności finansowe szpitala z Górnośląskim Centrum Medycznym działającym przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Miało to zagwarantować obu szpitalom spokojny byt, załodze pracę, a pacjentom kontynuację leczenia. Sceptycznie na ten temat wypowiadali się jednak radni oraz mieszkańcy.

Sprawa ta wywoływała w mieście dużo emocji, organizowane były protesty. Prezydent Marcin Krupa zdecydował ostatecznie, że szpital w Murckach pozostanie szpitalem miejskim.

W placówce hospitalizowanych jest ok. 5 tys. pacjentów rocznie, a w poradniach ambulatoryjnych udzielanych jest ponad 30 tys. porad.

PAP - Anna Gumułka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum