Katowice: inwestycje za ponad 6,5 mln zł w Okręgowym Szpitalu Kolejowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2014 09:34

Oszczędności w budżecie szpitala, mniejsza szkodliwość dla środowiska, lepsza obsługa pacjentów - to oczekiwane efekty inwestycji o wartości ponad 6,5 mln zł w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Z końcem lipca w placówce zakończy się kompleksowy remont, a do połowy przyszłego roku ma zostać uruchomiony system informatyczny, który m.in. pozwoli pacjentom rejestrować się przez internet.

Przeprowadzony kosztem 5 mln zł remont objął m.in. ocieplenie elewacji i docieplenie stropodachu, wymianę okien, wymianę centralnego ogrzewania, montaż na dachu ponad 20 paneli słonecznych, co pozwoli podgrzewać wodę użytkową; ciepło będzie też odzyskiwane ze spalin.

- Dzięki tej inwestycji szpital będzie znacznie bardziej przyjazny dla środowiska i sporo zaoszczędzi. Ile dokładnie - to okaże się po audycie, planowanym za rok, na pewno jednak oszczędności będą rzędu setek tysięcy złotych - powiedział dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego Włodzimierz Charchuła.

85 proc. pieniędzy na inwestycje pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego, 15 proc. to środki szpitala.

Jak poinformował samorząd woj. śląskiego, który jest organem prowadzącym placówki, szpital otrzymał też ponad 1 mln zł dofinansowania w ramach RPO na nowoczesny system informatyczny.

Dzięki temu powstanie nowy portal informacyjny szpitala oraz zostaną uruchomione usługi: e-diagnostyka i e-rejestracja. Pacjenci będą mogli rejestrować się przez internet, a w poradniach powstaną systemy kolejkowe kierujące oczekującymi na wizytę. Powstaną elektroniczne systemy ewidencji leków i ich dystrybucji - od apteki, przez oddziały, aż po pacjenta. Lekarze będą mieli dostęp do informacji o przebiegu choroby i historii leczenia danej osoby w szpitalu.

Ta inwestycja pozwoli na dostosowanie szpitala do wymogów wynikających z przepisów Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Wartość inwestycji to ok. 1,6 mln zł, w tym ok. 1,1 mln zł pochodzi ze środków RPO.

- Te inwestycje poprawią standard usług oferowanych pacjentom i ich komfort, dostosowując siedzibę szpitala do jakości usług - działa u nas m.in. jeden z najlepszych w Polsce oddziałów okulistycznych, świetnie rozwija się chirurgia. Mamy dalsze plany rozwojowe - chcemy prowadzić bank tkanek, podjęliśmy już działania w tej sprawie - podkreślił dyrektor Charchuła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum