Katowice: dom opieki dla seniorów za 11 mln euro już otwarty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2014 16:12

W Katowicach otwarto we wtorek (18 marca) Senior Residence - dom opieki ze specjalistycznymi oddziałami dla chorych na demencję. Niemiecka Diakonia Neuendettelsau, która wybudowała go kosztem 11 mln euro, zapowiada, że kolejną taką inwestycję ulokuje w Gdańsku.

Senior Residence otwarto na osiedlu Bażantowo. W budynku znajduje się 112 pokoi jednoosobowych i 43 pokoje dwuosobowe. Jest w nich łącznie 198 miejsc. Obiekt jest podzielony na dwie główne części. W pierwszej, prywatnej, za miesięczny pobyt trzeba zapłacić ok. 4 tys. zł.

Druga część to Dom Pomocy Społecznej. Może w nim zamieszkać każda osoba, która otrzyma decyzję kierującą, wydaną przez dyrektora ośrodka pomocy społecznej z dowolnej gminy w Polsce. Cena miesięcznego pobytu stanowi 70 proc. dochodu podopiecznego (emerytury, renty lub zasiłku), pozostałą kwotę pokrywają rodzina i samorząd kierujący do ośrodka. Przedstawiciele inwestora zastrzegają, że jeszcze nie podpisali z władzami umowy na prowadzenie DPS-u. Liczą, że wkrótce to nastąpi.

Senior Residence jest drugim w Polsce domem opieki Diakonii Neuendettelsau. Pierwszy działa od 2005 r. w Olsztynie. Może pomieścić 70 podopiecznych. - Ponieważ przez lata była długa lista oczekujących, zdecydowaliśmy się powiększyć dom - powiedział rektor Diakonii Neuendettelsau prof. Hermann Schoenauer.

Zaznaczył, że jego organizacja nie uczestniczy w tzw. turystyce opiekuńczej: - W Polsce nie będziemy przyjmować niemieckich seniorów, którzy z przyczyn finansowych bywają odsyłani przez swoich krewnych za granicę - zapewnił.

Kolejny ośrodek opieki Diakonii Neuendettelsau w naszym kraju powstanie w Gdańsku, a jego budowa ma ruszyć na przełomie 2014 i 2015 r. Inwestycja będzie kosztowała ok. 10 mln euro.

Diakonia Neuendettelsau działa nieprzerwanie od 1854 r. i obecnie prowadzi 200 ośrodków opieki, z których korzysta 90 tys. osób rocznie. W Niemczech instytucja prowadzi dodatkowo cztery kliniki dysponujące prawie 600 łóżkami oraz 39 szkół, w których uczy się ponad 4 tys. uczniów. W sumie, Diakonia Neuendettelsau zatrudnia ponad 7 tys. pracowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum