×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Katowice: budują nowoczesny kompleks medyczny za 264 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 października 2013 13:26

Kosztem ponad 264 mln zł powstanie w Katowicach nowy kompleks medyczny ze szpitalem, hotelem i centrum konferencyjno-szkoleniowym. Realizacja przedsięwzięcia potrwa do połowy 2017 roku. Ma to być jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.

Katowice: budują nowoczesny kompleks medyczny za 264 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu br. W czwartek inwestor - Geo Grupa Deweloperska - przedstawił szczegóły projektu. Podpisano też akt erekcyjny pod inwestycję i poświęcono kamień węgielny. Kompleks powstaje w pobliżu autostrady A4.

Prezes i główny udziałowiec Geo Grupy Deweloperskiej Adam Zaremba-Śmietański wskazał, że katowicka inwestycja to przedsięwzięcie nietypowe, o dużej skali. - Naszym zdaniem będzie ono nie tylko wizytówką regionu, ale również będzie miało oddziaływanie ponadregionalne - ocenił. Prezydent Katowic Piotr Uszok uważa, że przedsięwzięcie potwierdza, iż Katowice są dobrym miejscem do lokowania inwestycji - przede wszystkim prywatnych.

Na katowicki kompleks złożą się: wieloprofilowy szpital specjalistyczny, centrum diagnostyczno-terapeutyczne oraz czterogwiazdkowy hotel z centrum konferencyjno-szkoleniowym. Będzie tam 180 pokoi, aula na 1,5 tys. osób oraz centrum spa i fitness. Hotel ma służyć m.in. rodzinom pacjentów, ale nie tylko. Głównym wykonawcą kompleksu jest firma Erbud.

Największą częścią obiektu pod nazwą Geo Medical będzie szpital. Docelowo pomieści on 15 oddziałów (łącznie 230 łóżek szpitalnych) oraz blok operacyjny obejmujący osiem sal operacyjnych. Do końca 2014 r. będą uruchomione dwa skrzydła szpitala z ośmioma oddziałami oraz blokiem operacyjnym; trzecie skrzydło z kolejnymi oddziałami powstanie do połowy 2016 r.

Szpital będzie specjalizował się m.in. w leczeniu chorób onkologicznych - planowane jest kompleksowe leczenie nowotworów za pomocą trzech metod: chemioterapii, chirurgii oraz hipertermii. W kompleksie znajdzie się także zakład diagnostyki obrazowej.

Szpital Geo Medical będzie starał się o uzyskanie kontraktu z NFZ na pełen zakres usług. Prezes zaznaczył jednak, że spółka ma dwa warianty biznesplanu: z kontraktem lub bez. W obu przypadkach plan zakłada, że przepływy finansowe wystarczą na obsługę zaciągniętego na budowę kredytu i odsetek oraz zapewnią nadwyżkę. Przedsięwzięcie w niespełna dwóch trzecich finansowane jest z 15-letniego kredytu; pozostała część to środki własne inwestora.

Większa część kompleksu ma być gotowa w końcu 2016 r. Ostatni element - centrum diagnostyczno-terapeutyczne - ruszy w połowie 2017 r. Znajdzie się w nim m.in. zakład rehabilitacji ogólnoustrojowej oraz zespół gabinetów specjalistycznych z ofertą leczenia stomatologicznego - także dla pacjentów z zagranicy. Szacuje się, że takich pacjentów może być ok. 10 proc. - głównie z Europy Zachodniej.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze