Katowice. Wolontariusze wyremontowali onkologię w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia28 lipca 2021 18:30

Wolontariusze Fundacji Iskierka i spółki Tauron Polska Energia wyremontowali Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

DZięki wolontariuszon i sponsorom wyremontowano szpitalny oddział w GCZD. Fot. Shutterstoc
  • Wolontariusze Fundacji Iskierka i spółki Tauron Polska Energia wyremontowali przy wsparciu sponsorów Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej GCZD w Katowicach
  • Jak zapowiada dr Agnieszka Mizia-Malarz, kierownik Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii, jeśli tylko pozwolą na to warunki covidowe w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną kolejne etapy modernizacji
  • Odnowiona została również poczekalnia dla dzieci przyjeżdżających na naświetlania w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach

Odnowiona została także poczekalnia dla dzieci przyjeżdżających na naświetlania w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach.

Otwarte serca

- Dzięki otwartym sercom i pomocnym dłoniom, wspólnie z dyrekcjami szpitali, udało się nam, pomimo trudności wynikających z pandemii, znaleźć sposób na poprawę warunków hospitalizacji, jak i diagnostyki w procesie leczenia onkologicznego dzieci. Wprowadzone zmiany pomagają dzieciom i rodzicom, których obecność jest ważna w trakcie leczenia. Dzieło to stało się możliwe dzięki poświęceniu i hojności naszych partnerów - powiedziała w środę prezes działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka.

- Pandemia przypomniała o wartości wspólnoty, wielu z nas doświadczyło w ostatnich kilkunastu miesiącach wsparcia obcych osób. Tauron od lat uważa, że budowanie, wzmacnianie i rozwijanie wspólnot lokalnych to fundamenty odpowiedzialnego biznesu. Wspieramy Iskierkę materialne, a także zachęcamy naszych pracowników do wolontariatu. Wyniki naszych prac można dostrzec w Katowicach i Gliwicach, i nie jest to nasze ostatnie słowo - zapowiedział prezes zarządu Tauron Polska Energia Paweł Strączyński.

Bardziej funkcjonalnie i przyjaźnie także dla rodziców

Kolejny etap prac modernizacyjnych na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii objął stworzenie nowej, większej i bardziej funkcjonalnej kuchni dla rodziców w dawnym pokoju psychologa. Utworzono gabinet USG w dawniej kuchni dla rodziców, a także pokój rehabilitacji w dawnym gabinecie USG.

Dodatkowo powiększono świetlicę i zreorganizowano nowe pomieszczenie na sprzęt medyczny. W miejscu dawnej pracowni przygotowywania cytostatyków utworzono nowy pokój psychologa i aneks pielęgniarski. W łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami doposażona została też nowa sala pobytu dziennego. Dodatkowo rozbudowano apteczkę oddziałową i zmodernizowano punkt wydawania wypisów i rozmów z rodzicami.

- W najbliższym czasie sale pacjentów oraz korytarze na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii zostaną pomalowane. Stanie się to po wymianie drzwi w najbliższych miesiącach, w zależności od możliwości wynikających z ograniczeń covidowych. Odmalowane zostaną również gabinety lekarskie i pozostałe pomieszczenia - zapowiada kolejne etapy modernizacji kierownik Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii dr Agnieszka Mizia-Malarz.

Dla małych pacjentów

W drugim skrzydle IV piętra Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka zmodernizowano salę dla pacjentów z pełnym węzłem sanitarnym, wyremontowano łazienkę dla pacjentów, zorganizowano apteczkę dla Oddziału Neurochirurgii w miejscu dawnego korytarza, udało się również zmodernizować pomieszczenie socjalne dla pielęgniarek Oddziału Neurochirurgii, wyremontować łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych oraz doposażyć gabinety lekarskie.

- Docelowo zaaranżowana zostanie również nowa kuchnia dla rodziców i pomieszczenie socjalne. Obecnie trwa malowanie pomieszczeń na Neurochirurgii wraz z korytarzami przy wsparciu wolontariuszy, pracowników Czajka-Auto - referuje kierownik Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej GCZD prof. Marek Mandera.

W Gliwicach, w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii, przeprowadzono adaptację pomieszczenia po dawnym punkcie rejestracji na potrzeby poczekalni pod nazwą "Świat Dziecka" dla dzieci przyjeżdżających do Instytutu na naświetlania.

Pomieszczenie zostało pomalowane przy wsparciu wolontariuszy z firmy ACS Accounting & Corporate Services oraz wyposażone w meble i sprzęty. Wydzielenie pomieszczenia dla dzieci oraz jego bliskie sąsiedztwo z gabinetami zapewni lepszy komfort oczekiwania, zmniejszy stres małych pacjentów i podniesie bezpieczeństwo w Zakładzie Radioterapii, który jest obecnie największą i najnowocześniejszą tego typu jednostką w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum