Katowice: SUM wybuduje nowoczesne centrum dydaktyczne

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2010 11:17

Rusza ważna dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach inwestycja - budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.

Tak będzie wyglądało nowe Centrum Dydaktyczne SUM

Wartość przedsięwzięcia, które będzie finansowane ze środków unijnych, wynosi 33 mln zł. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na przełom września i października 2012.

Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków dydaktycznych i pierwszy tego typu w Polsce, który znacznie podniesie jakość kształcenia studentów.

– W Centrum znajdzie się m.in. sześć sal symulacyjnych, symulator karetki oraz obszar symulacji przedszpitalnej, gdzie studenci będą szkolić umiejętności praktyczne, zwłaszcza w zakresie działania w stanach nagłych i zagrożenia życia na nowoczesnych symulatorach pacjenta, czyli urządzeniach symulujących prawdziwych ludzi. – mówi Izabela Koźmińska Życzkowska, rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W dwukondygnacyjnym budynku zaplanowane zostały nie tylko nowoczesne sale dydaktyczne, ale również zespół pomieszczeń wyposażonych w infrastrukturę pozwalającą na kompleksowe  wykorzystanie technologii informatycznych w kształceniu studentów. Wzorem dla projektu są amerykańskie szkoły medyczne.

– Pierwsze piętro będzie w pełni skomputeryzowane. Znajdzie się tu m.in. centrum multimediów, umożliwiające dostęp do baz medycznych oraz materiałów e-learningowych, czasopism i skryptów. Będzie też multimedialna sala wykładowo-ćwiczeniowa ze w stanowiskami komputerowymi z monitorami LCD, wyposażonymi w technologię wyświetlania obrazu 3D, umożliwiającą prowadzenie zajęć interaktywnych z użyciem najnowszych technologii – wyjaśnia Marcin Chabior, kierownik Centrum Informatyki i Informatyzacji SUM.

Ponadto w ramach projektu zakupione zostaną mobilne kamery, dzięki którym możliwa będzie rejestracja lub bezpośrednia transmisja obrazu i dźwięku z sal zabiegowych i operacyjnych szpitali klinicznych SUM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum