Katowice: EMC Instytut Medyczny rozbuduje Szpital Geriatryczny

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 12 września 2013 17:56

Grupa EMC Instytut Medyczny rozbuduje należący do niej Szpital Geriatryczny w Katowicach oraz utworzy tam centrum badawczo-rozwojowe. W czwartek (12 września) uroczyście wmurowano akt erekcyjny. Nowy budynek ma być gotowy do kwietnia 2014 r.

Katowice: EMC Instytut Medyczny rozbuduje Szpital Geriatryczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital, który obecnie posiada 38 łóżek, po rozbudowie ma dysponować kolejnymi 26 łóżkami geriatrycznymi oraz 24 - rehabilitacyjnymi.

Przy lecznicy powstanie jednocześnie centrum badawczo-rozwojowe, w którym przy współpracy z uczelniami i instytutami mają być prowadzone badania nad projektami urządzeń korygujących dysfunkcje psychoruchowe u osób starszych. W centrum znajdą się m.in. pracownie badań nad jakością i wytrzymałością sprzętów ułatwiających codzienne funkcjonowanie seniorom, laboratorium badań chodu i bezpiecznych powierzchni.

Nowy szpitalny obiekt ma być gotowy już w kwietniu 2014 r. - To jedyny w kraju szpital o wyłącznie geriatrycznym profilu. Dlatego - mając na uwadze kwestie biznesowe - musimy go tak zbudować, wyposażyć, a potem nim zarządzać, by możliwe było utrzymanie tej jednostki wyłącznie dzięki prowadzeniu leczenia i opieki nad ludźmi starszymi - powiedział nam Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.

Jak dodał, rozbudowa szpitala jest prowadzona w oparciu o prognozy, z których wynika, że konieczne będzie zwiększenie liczby łóżek geriatrycznych w regionie. - Rozmawiamy z płatnikiem. Wstępne informacje dają nadzieję, że możliwe jest finansowanie nowego szpitala, ale nie jesteśmy wolni od obaw, czy rzeczywiście to nastąpi - zaznaczył prezes EMC Instytut Medyczny.

Tłumaczył, że wielkim atutem katowickiego szpitala EMC jest doświadczony i liczny zespół specjalistów zajmujących się kompleksową opieką nad seniorami. - To jest zespół oczekujący na innowacyjne projekty usprawniające taką opiekę i gotowy je sprawdzać, stąd koncepcja utworzenia tutaj ośrodka badawczego - wyjaśnił.

Inwestycja jest finansowana z dwóch źródeł: 5,1 mln zł na rozbudowę pochodzi z emisji akcji EMC Instytut Medyczny, 3,4 mln zł pozyskano od Ministerstwa Gospodarki jako dofinansowanie projektu utworzenia centrum badawczo-rozwojowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4, 5 - Poddziałanie 4.5.2.

Od stycznia 2009 roku Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II prowadzi powołana przez EMC i miasto Katowice Spółka EMC Silesia Sp. z o. o. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu osób po 60. roku życia, a także w prowadzeniu diagnostyki i terapii wczesnych faz zespołów otępiennych.

W Szpitalu Geriatrycznym w ciągu roku leczonych jest stacjonarnie ok. 1 200 pacjentów, a z opieki 12 specjalistycznych poradni przyszpitalnych korzysta ok. 13 500 seniorów. Średnia wieku chorych leczonych w placówce przekracza 80 lat.

Poza śląską placówką do Grupy EMC należy 8 szpitali i 16 przychodni w kraju. Około 80 proc. przychodów Grupy pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum