Katowice: 69 mln zł na projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2017 11:20

Projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed - został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji to ponad 106 mln zł, z czego ponad 69 mln zł będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Będzie to jeden z największych projektów realizowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Fot. Archiwum

Jak informuje Śląski Uniwersytet Medyczny, w ramach projektu planuje się utworzenie sieci nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych, w tym m.in.: Laboratorium Immunologii i Mikrobiologii, Nanomikroskopii, Banku Komórek i Tkanek, Laboratorium Inżynierii i Terapii Komórkowej, Analiz Białek oraz Analiz Genetycznych z pracownią cytogenetyczną i pracownią analiz kwasów nukleinowych.

Projekt swoim zakresem obejmuje modernizację i wyposażenie istniejących pomieszczeń laboratoryjnych zlokalizowanych w budynkach SUM przy ul. Jordana 19 w Zabrzu oraz wybudowanie i wyposażenie nowego obiektu w Katowicach-Ligocie. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r.

Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia-LabMed będzie służyło jednostkom uczelni oraz użytkownikom zewnętrznym. Stworzone laboratoria będą udostępniane na zasadzie living lab. Firmy z regionu śląskiego oraz regionów ościennych będą miały możliwość zgłoszenia swojego pomysłu, produktu bądź usługi do testowania i otrzymają wsparcie na etapie prowadzenia testów oraz oceny ich rezultatów.

Centrum ma opracowywać nowe testy diagnostyczne z zakresu morfologii, immunologii, toksykologii, mikrobiologii, genetyki, biochemii i biologii molekularnej, które zostaną wdrożone jako usługi zewnętrzne wykonywane na potrzeby profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób oraz rehabilitacji po przebytych chorobach. Odbiorcami będą m.in. publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, w tym szpitale i poradnie specjalistyczne, a także podmioty gospodarcze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum