Express Kaszubski/Rynek Zdrowia | 21-05-2019 09:45

Kartuzy: podpisano umowę na dofinansowanie budowy hospicjum

Samorządowcy z powiatu kartuskiego i ks. Marek Trybowski, dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas, podpisali w poniedziałek (20 maja) umowę na dofinansowanie budowy hospicjum stacjonarnego. Wszystkie gminy oraz powiat wsparły budowę obiektu, przeznaczając łącznie 12 mln zł, co stanowi ok. 50 proc. kosztów inwestycji.

Fot. Shutterstock

Każda gmina przekazywać będzie przez 4 lata kwotę odpowiednią dla swojego budżetu na rzecz budowy hospicjum. Łącznie da to sumę ponad 12 mln zł, co stanowi połowę kosztów tego przedsięwzięcia.

Gmina Żukowo ma przeznaczyć na hospicjum 2,4 mln zł przez cztery lata, gmina Kartuzy - 2,4 mln zł, gm. Sierakowice - 1,6 mln zł, gm. Somonino - 920 tys. zł, gm. Stężyca - 1 mln zł, gm. Przodkowo - 800 tys. zł, gm. Chmielno - 700 tys. zł, gm. Sulęczyno - 520 tys. zł, samorząd powiatu - 1,6 mln zł.

Zakończenie budowy hospicjum planowane jest w grudniu 2022 r., uruchomienie hospicjum - najpóźniej do lipca 2023 r.

W tej chwili w miejscu budowy są już fundamenty. Są warte ok. 2 mln zł. Część z tych środków pochodzi też spoza puli, którą przekazały samorządy. Po pierwsze zaangażowały się w to firmy z  powiatu, a po drugie - ludzie. Składają się na to pieniądze pozyskane z "jednego procenta", pieniądze z przeróżnych zbiórek i akcji na rzez hospicjum itd.

Więcej: expresskaszubski.pl