Karetki w Radomiu dostały nowoczesne urządzenia do dezynfekcji. Powietrze oczyszcza się nawet, gdy w środku są ludzie

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP14 stycznia 2023 10:34

10 ambulansów pogotowia ratunkowego w Radomiu zostało wyposażonych w nowoczesne urządzenia służące do bezpiecznego oczyszczania powietrza w karetce, nawet wtedy, gdy przebywają w niej pacjenci i personel. Dezynfektory wykorzystują jonizację katalityczną i plazmową.

Karetki w Radomiu dostały nowoczesne urządzenia do dezynfekcji. Powietrze oczyszcza się nawet, gdy w środku są ludzie
Ambulans, zdj. ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • Pogotowie ratunkowe w Radomiu wyposażyło 10 ambulansów w nowoczesne urządzenia służące do bezpiecznego oczyszczania powietrza w karetce
  • Jeśli ludzie przebywają w pojeździe, promieniowa jonizacja katalityczna (RCI) i jonizacja plazmowa (HPI) dezynfekują powietrze
  • Jeśli natomiast ludzi nie ma w środku, powietrze wewnątrz karetki jest ozonowane

Powietrze stale dezynfekowane w przypadku obecności ludzi

W podstawowym trybie dezynfekcja przeprowadzana jest z zastosowaniem promieniowej jonizacji katalitycznej (RCI) i jonizacji plazmowej (HPI).

- Gdy w ambulansie są obecni ludzie, powietrze jest stale dezynfekowane, a mikroorganizmy znajdujące się na powierzchniach ulegają dezaktywacji. Dzięki nowoczesnej metodzie personel i pacjenci transportowani karetką są zabezpieczeni na niespotykanym dotąd poziomie - zaznaczyła p.o. dyrektor radomskiego pogotowia Elżbieta Cieślak.

Dezynfektor pobiera powietrze z otoczenia, dezynfekuje je wewnątrz, a następnie wytwarza i wypuszcza do otoczenia jony nadtlenowe i rodniki hydroksylowe, które przeciwdziałają mikroorganizmom na powierzchniach i w powietrzu.

- Jest to bardzo ważne. Gdy mamy kontakt z kimś z chorobą wirusową, wtedy urządzenie stale pracuje i podczas transportu takiego pacjenta powietrze jest na bieżąco dezynfekowane - zauważył ratownik medyczny Maciej Dziewit.

Kiedy nie ma ludzi w środku, pojazd jest ozonowany

Urządzenie pozwala także na tryb ozonowania plazmowego, wykorzystywany wówczas, gdy w środku pojazdu nie ma ludzi.

- To wysoce efektywna metoda, która dezynfekuje powietrze i powierzchnie w ambulansie, nawet w zakamarkach, do których nie dociera promieniowanie UV czy aerozol nadtlenku wodoru - podkreślił ratownik.

Dezynfektory kupiono w ramach projektu współfinansowanego z funduszy unijnych "Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-COV-2 na terenie województwa mazowieckiego", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Dyrektorka pogotowia zauważyła, że zakup dezynfektorów to tylko jeden z elementów projektu. Wcześniej Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała także ambulanse i sprzęt medyczny, m.in. respiratory i pompy infuzyjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum