PAP/Rynek Zdrowia | 22-12-2011 08:43

Kalisz: wybudują ośrodek radioterapii

Ponad 14 mln zł na budowę specjalistycznego ośrodka kompleksowego leczenia onkologicznego w Kaliszu przeznaczył w budżecie na 2012 r. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To jedna z najważniejszych inwestycji w południowej części regionu.

Marszałek województwa Marek Woźniak zapowiada, że pierwszych pacjentów placówka przyjmie wiosną 2014 r.

Budowa ośrodka i jego wyposażenie mają kosztować około 55 mln zł. Inwestorem jest Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu, a grunt pod budowę ośrodka przekazał Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu.

- Około 3 mln zł dołoży do inwestycji miasto - poinformowała Iwona Cieślak z biura prasowego Urzędu Miasta w Kaliszu. Dodała, że o utworzenie ośrodka zabiegali samorządowcy i organizacje pozarządowe, m.in. miejscowy Klub "Amazonek".

Obecnie zabiegi chirurgii onkologicznej wykonywane są częściowo w WSZ w Kaliszu, ale na chemioterapię i radioterapię pacjenci wyjażdżają do innych miast, m.in. Poznania, Łodzi i Wrocławia.

- Zakładam, że z radioterapii będzie korzystać w Kaliszu kilkaset, nawet do tysiąca osób - szacuje dyrektor WCO, prof. Julian Malicki.

Przypomina także, że wyleczalność chorób nowotworowych na Zachodzie wynosi 50-60 proc., a w Polsce zaledwie 30 proc. Wynika to głównie ze zbyt małej dostępności leczenia i zbyt późnego wykrywania choroby.

Kolejne ośrodki mają powstać w przyszłości w dawnych miastach wojewódzkich: Koninie, Lesznie i Pile.