Kalisz: powstanie ośrodek kompleksowego leczenia onkologicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2011 14:22

W Kaliszu zostanie utworzony ośrodek kompleksowego leczenia onkologicznego. We wtorek (4 października) prezydent miasta przekazał marszałkowi województwa wielkopolskiego pozwolenie na budowę. Uroczystość zbiegła się z obchodzonym 4 października Światowym Dniem Onkologii.

Kalisz: powstanie ośrodek kompleksowego leczenia onkologicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ośrodek Radioterapii wraz z wyposażeniem będzie kosztował 55 mln złotych. Pierwszych pacjentów przyjmie wiosną 2014 r. - poinformował marszałek województwa, Marek Woźniak. Według niego "dokument uruchamia cały proces inwestycyjny".

- Na razie nastąpiło przekazanie gruntu, który kaliski szpital oddaje na rzecz Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu, które jest inwestorem całego przedsięwzięcia - podkreślił Woźniak.

- Budowa Ośrodka spełnia postulaty kaliskich samorządowców i organizacji pozarządowych, m.in. miejscowego Klubu "Amazonek" - powiedziała Iwona Cieślak z biura prasowego miejscowego magistratu. Dodała, że miasto dołoży do inwestycji około 3 mln zł.

Według dyrektora WCO prof. Juliana Malickiego, wyleczalność chorób nowotworowych na Zachodzie wynosi 50-60 proc., a w Polsce zaledwie 30 proc. Wynika to głównie ze zbyt małej dostępności leczenia i z faktu zbyt późnego wykrywania choroby.

Do tej pory zabiegi chirurgii onkologicznej wykonywane są częściowo w kaliskim szpitalu, ale chemioterapii i radioterapii pacjenci poddają się tylko w dużych miastach, m.in. w odległym około 120 kilometrów Poznaniu.

- Zakładam, że z radioterapii będzie korzystało w Kaliszu kilkaset, nawet do tysiąca osób - ocenia profesor Malicki.

Kolejne ośrodki mają powstać w przyszłości w dawnych miastach wojewódzkich: Koninie, Lesznie i Pile.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum