Jaworzno: oddział nefrologiczny za 1,4 mln złotych

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2010 12:49

W Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie zakończono generalny remont oddziału chorób wewnętrznych oraz otwarto oddział nefrologiczny ze stację dializ.

Oddział nefrologiczny ze stacja dializ uruchomiono w nowym czterokondygnacyjnym budynku o łącznej powierzchni ok. 2 tys. mkw. W stacji dializ jest 18 miejsc, a pacjenci będą tu przyjmowani przez całą dobę. Na oddziale nefrologicznym przystosowanym do przeprowadzania zabiegów i operacji znajduje się15 łóżek.

– Chorzy będą mogli korzystać z zabiegów hemodializy. Opiekę nad nimi będzie sprawowała wykwalifikowana kadra medyczna, specjalizująca się w leczeniu chorych na przewlekłą lub ostrą niewydolność nerek – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Józef Kurek, dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Choć stację dializ wybudowała prywatna firma, to pacjenci będą mogli z niej korzystać bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ. Po 15 latach stacja zostanie całkowicie przekazana szpitalowi. Pierwsi chorzy zostaną tu przyjęciu z początkiem 2011 r.

W szpitalu oddano po remoncie także oddział chorób wewnętrznych. Prace modernizacyjne rozpoczęto tu rok temu, obejmowały one całkowitą wymianę instalacji gazowej, elektrycznej i wodnokanalizacyjnej, odmalowano także pomieszczenia i wymieniono drzwi. Oddział został przystosowany i wyposażony w osprzęt dla osób niepełnosprawnych oraz nowoczesny sprzęt medyczny.

Na oddziale chorób wewnętrznych (z pododdziałem gastroenterologicznym) znajdują się 62 łóżka, dwa gabinety zabiegowe wyposażone w aparaturą medyczną do nieinwazyjnych badań chorób serca, endoskopii i motoryki (manomentria, 24-godzinna pH-metria) przewodu pokarmowego.

Prowadzona jest tu diagnostyka i terapia układu: ruchu, krążenia, oddechowego, pokarmowego, endokrynologicznego, moczowego oraz krwiotwórczego.

Koszt modernizacji wraz z wyposażeniem oddziału chorób wewnętrznych wyniósł około 1,4 mln zł., z czego około 600 tys zł wyłożyły władze miasta.

Przy szpitalu otwarto także ośrodek szkolenia podyplomowego kadr medycznych.

– Dzięki temu nasi lekarze, a także personel z sąsiednich szpitali, może tu podnosić swoje kwalifikacje. Szkolenia medyczne odbywają się cyklicznie w każdym miesiącu  – wyjaśnia dyrektor Kurek.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum