Inwestycje polskich firm za granicą: branża medyczna na drugim miejscu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2013 14:15

Najwięcej inwestycji polskich firm za granicą - około dwóch trzecich - przypadło na branżę paliwowo-wydobywczą. Na drugim miejscu znalazły się inwestycje branży farmaceutycznej, np. takich firm jak Bioton lub medycznej - PZ Cormay - wynika z opublikowanego w środę (5 czerwca) raportu Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

Inwestycje polskich firm za granicą: branża medyczna na drugim miejscu

Pod względem procenta przychodu przeznaczanego na działalność badawczą producent odczynników diagnostycznych i aparatury medycznej PZ Cormay zajął drugie miejsce przeznaczając na badania 12,66 proc. przychodu. Pozostałe firmy wydawały około 3 proc. lub mniej.

Największą liczbą patentów uzyskanych poza Polską mógł się pochwalić Bioton, który miał ich 59.

Opublikowany w środę raport przedstawia 30 polskich przedsiębiorstw międzynarodowych, uszeregowanych według wielkości aktywów posiadanych za granicą. W 2011 r. firmy te posiadały zagraniczne aktywa o łącznej wartości przekraczającej 12 mld dolarów, osiągnęły przychody z zagranicznej sprzedaży w wysokości ok. 21 mld dolarów, zatrudniały poza Polską ok. 25 tys. pracowników i posiadały 491 filii w 66 krajach. Badanie zostało przeprowadzone w 2012 r. i odnosi się do lat 2009-2011.

Raport został opracowany w ramach wieloletniego programu badawczego koordynowanego przez Vale Columbia Center on Sustainable International Investment na Uniwersytecie Columbia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum