×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Inteligentny Asystent Lekarza ma usprawnić obsługę od rejestracji diagnozy. Rusza projekt

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP23 czerwca 2023 09:44Aktualizacja: 23 czerwca 2023 10:33

Politechnika Świętokrzyska i firma Altar będą pracować nad systemem PARROT AI - inteligentnym asystentem lekarza.

Inteligentny Asystent Lekarza ma usprawnić obsługę od rejestracji diagnozy. Rusza projekt
Przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej i firmy Altar na konferencji prasowej. Fot. Politechnika Świętokrzyska

 

Sztuczna inteligencja pomocna medycynie

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że celem projektu "Inteligentny Asystent Lekarza", jest usprawnienie obsługi pacjenta począwszy od momentu rejestracji, aż do wydania diagnozy.

- Sztuczna inteligencja sprawi, że jednocześnie będzie mogło być rejestrowanych 20 pacjentów. Głos pacjenta, jak i lekarza zostanie przełożony na pismo i zarejestrowany na nośnikach elektronicznych. Następnie na podstawie bazy danych będzie analizowany przez sztuczną inteligencję, by uzyskać wskazania co do odpowiednich badań oraz diagnozy choroby - powiedział prof. Koruba. Dodał, że system, nad którym będą pracować naukowcy ułatwi życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Waldemar Cichacz, prezes firmy Altar, zaznaczył, że "Inteligentny Asystent Lekarza" nie tylko wspomoże system opieki zdrowotnej, ale pozwoli też na obniżenie kosztów jego funkcjonowania.

- "Inteligentny Asystent Lekarza" ma usprawnić obsługę pacjenta, skrócić czas wizyty lekarskiej i podnieść efektywność kontaktu lekarza z pacjentem. Aby lekarz - zamiast stracić czas na czynności administracyjne - poświęcił go na rozmowę z pacjentem - zaznaczył Cichacz.

Krzysztof Guzikowski, wiceprezes firmy Altar, zapowiedział, że system będzie mógł być stosowany nie tylko w dużych przychodniach i sieciach medycznych.

- W pierwszym etapie korzystać z tego będą mogli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, czy przyjmują w małych gabinetach, czy dużych przychodniach - powiedział Guzikowski.

Realizacja projektu ma potrwać trzy lata, a jego koszt to 11 mln zł; z tego 8 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze