Hospicjum w Białymstoku brakuje pieniędzy na rozbudowę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 17:02

Rozbudowywane Hospicjum Stacjonarnym Domu Opatrzności Bożej w Białymstoku miało uruchomić 40 miejsc do końca tego roku. Już wiadomo, że ani w tym, ani w przyszłym roku nie da się go zrealizować z powodu braku pieniędzy.

Hospicjum w Białymstoku brakuje pieniędzy na rozbudowę
W starej części budynku obecnie funkcjonuje 20 łóżek. Jest to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Dom Opatrzności Bożej musiał podjąć się rozbudowy, aby dostosować warunki umierających i przewlekle chorych do wymogów, jakie narzuca Unia Europejska. Niestety, prowadzące placówkę Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" nie dostało żadnego wsparcia dla tej inwestycji z publicznych pieniędzy.

Budowa w końcu rozpoczęła się wiosną 2009 roku dzięki wpłatom dobroczyńców z jednego procenta podatku, a także bożonarodzeniowej akcji charytatywnej. Po dwóch latach od początku inwestycji budynek hospicjum jest w stanie surowym zamkniętym. Wstawione są okna, i drzwi, częściowo zrobione zostały elewacje.

Początkowo zarówno pacjenci, jak i pracownicy hospicjum liczyli, że cała inwestycja zamknie się do końca tego roku. Teraz już wiadomo: kilkanaście łóżek i zaledwie część budynku zostanie wykonanych w przyszłym roku, a i to tylko pod warunkiem, że placówka dostanie pieniądze z tzw. "jednego procenta". Na przekazanie datków podatników fiskus ma czas do sierpnia.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum