Grudziądz: w regionalnym szpitalu zakończono ważne inwestycje za blisko 25 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 17:39

W regionalnym szpitalu w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie), którym zarządza miasto, powstały nowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia. Prace zrealizowane w ostatnich sześciu miesiącach, mimo że placówka była szpitalem jednoimiennym, a później koordynującym zwalczanie epidemii w regionie.

Grudziądz: w regionalnym szpitalu zakończono ważne inwestycje za blisko 25 mln zł
Na zdj. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

- Chcieliśmy pokazać, że działając od ponad pół roku jako szpital jednoimienny, a potem szpital zasadniczym w zwalczaniu epidemii w regionie, działamy także w wymiarze inwestycyjnym. Właśnie kończymy realizację dwóch bardzo ważnych inwestycji. Myślimy bowiem nie tylko o tym, co tu i teraz, ale także o przyszłości. W naszym szpitalu powstał bardzo nowoczesny, nowy oddział intensywnej terapii, a także zakład centralnej sterylizatorni. To jedne z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych tego rodzaju obiektów w województwie, a nawet w kraju - powiedział w czwartek dyrektor grudziądzkiego szpitala Maciej Hoppe.

Dodał, że projekt został zrealizowany mimo różnych przeciwności, m.in. z dostawami i współpracą w okresie epidemii z zewnętrznymi firmami, głównie zagranicznymi.

- To, w jaki sposób współpracujemy z Regionalnym Szpitalem w Grudziądzu, jest czymś szczególnym i zasługującym na wyjątkowe słowa uznania - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, zwracając się do prezydenta Grudziądz Macieja Glamowskiego, do dyrektorów placówki i do personelu.

Dodał, że właśnie w tym szpitalu przebywa najwięcej chorych na COVID-19, a placówka sprawuje funkcję koordynującą leczenie chorych zakażonych koronawirusem.

- Przebywa tutaj ponad 300 pacjentów - często z wielochorobowością. Dziękuję za uratowanie wielu istnień ludzkich - wskazał Bogdanowicz.

Zapewnił, że w miarę swoich możliwości będzie się starał pomóc znajdującemu się w bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitalowi, który w okresie pandemii pokazał, jak ważny jest dla systemu ochrony zdrowia w całym regionie.

Prezydent Grudziądza stwierdził, że szpital jest strategicznym dla regionu, strategicznym dla Polski, co pokazała w jego ocenie m.in. decyzja o przemianowaniu go w jednoimienny, a później koordynujący w dobie pandemii.

- Dzięki wsparciu unijnemu, które uzyskaliśmy w kwocie ok. 23 mln zł, udało nam się te dwie ważne inwestycje szybko i sprawnie przeprowadzić. Przypomnę, że one były przygotowywane od wielu lat. W ostatnich sześciu miesiącach udało nam się wszystko zgodnie z planem zrealizować. Dofinansowanie wynosi 97 procent, więc ani szpital, ani miasto nie musiało dołożyć ogromnych sum - podkreślił Glamowski.

Dodał, że są plany związane z rozwojem szpitala po epidemii, uwzględniające wykorzystanie potencjału szpitala dla potrzeb kształcenia kadry medycznej.

Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 25 mln zł. Na nowym oddziale intensywnej terapii jednocześnie będzie mogło być leczonych 20 pacjentów.

Tomasz Więcławski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum