Grudziądz: w jednoimiennym szpitalu zakaźnym powstanie sterylizatornia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2020 07:31

W jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu powstanie centralna sterylizatornia — poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa magistratu Beata Adwent. Umowę w tej sprawie podpisała z wykonawcą inwestycji spółka Grudziądzkie Inwestycje Medyczne.

Grudziądz: w jednoimiennym szpitalu zakaźnym powstanie sterylizatornia
Sterylizatornia; FOT. Arch. RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Inwestycję zrealizuje firma Informer Med sp. z o.o. z Poznania. Wartości projektu to ok. 9,9 mln zł. - Niedługo nastąpi przekazanie placu budowy  - poinformowała Adwent.

Centralna Sterylizatornia w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu działała od 1998 roku, ale po awarii w 2017 roku nie uzyskała pozytywnej opinii Urzędu Dozoru Technicznego.

- To spowodowało jej całkowite wyłączenie z eksploatacji. W następstwie tego podpisana została umowa na wykonywanie usługi sterylizacji u świadczeniodawcy zewnętrznego. W przybliżonym okresie nieodwracalnej awarii uległa myjnia ultradźwiękowa i stacja uzdatniania wody. Ta sytuacja wymusiła zmianę organizacji pracy. Przez okres 22 miesięcy usługę sterylizacji wykonywano u świadczeniodawcy zewnętrznego, co wiązało się z wysokimi kosztami samej usługi, jak również kosztami dodatkowymi, jakie stanowił transport oraz zapewnienie odpowiednich zasobów ludzkich - wyjaśniła Adwent.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski powiedział PAP, że to bardzo ważna inwestycja, na którą udało się pozyskać dofinansowanie unijne. - Jest elementem większego projektu, którego celem jest przeciwdziałanie powstawaniu zakażeń wewnątrz szpitala przy zapewnieniu możliwości izolacji pacjenta w rozbudowanym i zmodernizowanym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także podwyższenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego pacjentów przez doposażenie i przebudowę Centralnej Sterylizatorni - podkreślił Glamowski.

Dodał, że łączne nakłady inwestycyjne na oba projekty planowane są na 24,6 mln zł. Kwota dofinansowania zgodnie z umową wynosi 19,9 mln zł.

Od grudnia 2019 roku zmieniono organizację pracy i ograniczono koszty przez wydzierżawienie jednego autoklawu i dwóch myjni maszynowych, ale władze miasta nie chciały, aby było to rozwiązanie docelowe.

- Władze miasta, spółka Grudziądzkie Inwestycje Medyczne, dyrektor oraz pracownicy szpitala dążą do wybudowania nowej centralnej sterylizatorni. Mamy nadzieję, że powstanie ona do końca 2020 roku - dodała Adwent.

Tomasz Więcławski (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum