Gorzów Wlp.: słońce już grzeje im wodę!

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2010 12:40

Trzy miliony złotych kosztowała instalacja solarna do podgrzewania ciepłej wody tutejszym Szpitalu Wojewódzkim.

Słońce grzeje za darmo, lecz za instalacje trzeba sporo zapłacić...

Inwestycję wartości zł w 85 proc. dofinansowano z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Zastosowanie instalacji solarnej pozwoli znacznie obniżyć zużycie gazu, co wpłynie na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych lecznicy.  Dzięki nie zredukowana będzie emisja dwutlenku węgla, co ma istotne znaczenie, gdyż w okolicy szpitala znajdują się osiedla mieszkaniowe.

– Jest to największa instalacja solarna typu rurowo-próżniowego w polskich szpitalach. Spodziewamy się rocznych oszczędności przekraczających 100 tys. zł. Dotychczas woda podgrzewana była gazem. Uniezależnimy się więc od dostawcy. Planujemy również zainstalowanie pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Kamil Jakubowski, zastępca dyrektora ds. organizacyjno-eksploatacyjnych.

Piotr Michałowski, zastępca kierownika do spraw administracyjno-eksploatacyjnych zdradza eksploatacyjne szczegóły:

- W średnio słoneczny dzień instalacja może podgrzewać 40 tys. litrów wody na dobę. Średnia dobowa całoroczna, to 20 tys. litrów...

Dotychczas za największą instalację solarną w Polsce uważano tę zainstalowaną w 2007 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Łącznie zastosowano tu 598 płaskich kolektorów o powierzchni absorberów 1495 m kw.

Wartość częstochowskiej inwestycji wyniosła ponad 4,3 mln zł.

– Technologia solarna jest w Polsce jeszcze mało znana. Dlatego sporo osób podchodzi do niej z dystansem. Na początku, kiedy pojawił się sam pomysł, przeważali sceptycy. Potem, w miarę stawiania kolejnych kroków, optymistów przybywało – mówił w 2007 r. portalowi rynekzdrowia.pl Henryk Kromołowski, dyrektor WSzS w Częstochowie.

Branżowe portale plasowały częstochowską instalację słoneczną na 14. miejscu w Europie. Gdy ją budowano, instalacje rurowo-próżniowe były bardzo drogie. Stosowano więc tańsze, ale mniej wydajne płaskie kolektory. Od kiedy rurowo-próżniowe potaniały, instaluje się ich coraz więcej (np. w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile).

Instalacja pracująca obecnie w Gorzowie Wlkp. ma tylko 630 m kw. powierzchni,  jednak wydajnością bije na głowę starszą technologię.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum