Gorzów Wlkp.: wkrótce ruszy wielka modernizacja porodówki

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 30 września 2010 14:41

Dzięki inwestycji w modernizację, oddział ginekologiczno-położniczego w gorzowskim szpitalu zyska III stopień referencyjności.

Gorzów Wlkp.: wkrótce ruszy wielka modernizacja porodówki
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim podpisał 28 września umowę z wykonawcą wielkiej modernizacji na oddziale ginekologiczno-położniczym. Inwestycja „Bocianie gniazdo” ruszy w pierwszych dniach października 2010 r. Potrwa rok. Będzie podzielona na cztery etapy.

– Takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie organizacyjne i finansowe. Nie chcemy zaprzestawać realizowania kontraktu, dlatego remont rozpocznie się w części porodowej i sukcesywnie będzie przechodził przez kolejne części oddziału. Inny aspekt tego rozwiązania to finanse. Wciąż zabiegamy o fundusze na modernizację – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Szmit, dyrektor gorzowskiej lecznicy.

Przebudowa oddziału ma kosztować ok. 5 mln zł. Obecnie szpital dysponuje 1,6 mln zł, które otrzymał od władz miasta. Pieniądze zostaną przeznaczone na przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych na bloku porodowym. Dyrekcja szpitala złożyła na ręce wiceprezydent Zofii Bednarz wniosek do budżetu, w którym zabiega o 3,5 mln zł. Będzie też zabiegała o fundusze unijne.

– Pieniądze te potrzebne są m.in. na wyposażenie oddziału w nowoczesny sprzęt. Chcemy by oddział spełniał warunki, które umożliwią mu otrzymanie III stopnia referencji, co zaowocuje nie tylko świetnymi warunkami do rodzenia dla gorzowianek, ale i większym kontraktem z NFZ dla szpitala – podkreśla dyrektor Szmit.

Mariusz Brych, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że ze starego oddziału zostaną praktycznie mury zewnętrzne i ściany nośne.

– Zmieni się cała architektura wnętrz. Na trakcie porodowym znajdzie się sześć jednoosobowych sal, w tym jedna, w której będzie można rodzić w wannie oraz jedna o podwyższonym standardzie. Wnętrza zyskają intymność, przybędzie łazienek, na oddziale zostanie zainstalowana klimatyzacja – wylicza ordynator Brych.

Tak duża modernizacja 70-łożkowego oddziału, na którym w każdym miesiącu rodzi się ok. 120 dzieci, będzie wymagała szczegółowego planowania kolejnych etapów inwestycji.

– Wkrótce ruszy przebudowa traktu porodowego. Pacjentki z tej części oddziału zostaną przeniesione na patologię ciąży, łóżka z patologii będą przesunięte na oddział ginekologiczny. Pierwszy etap remontu powinien się zakończyć 5 grudnia. Wtedy rozpocznie się remont położnictwa. Na ten czas pacjentki zostaną przeniesione na patologię ciąży. Ten etap modernizacji potrwa do czerwca 2011 r. Ostatnim etapem modernizacji będzie remont ginekologii, a pod koniec przyszłego roku gorzowski szpital będzie miał już supernowoczesny oddział – zapewnia Brych.

Modernizacji będą towarzyszyć inwestycje w sprzęt medyczny.

– Trakt porodowy zostanie wyposażony m.in. w całodobowy monitoring, śródporodowe EKG. Trzy miliony złotych na wyposażenie w sprzęt szpital chce pozyskać z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013 – informuje ordynator.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum