Gorzów Wlkp.: rusza rozbudowa bloku operacyjnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2015 13:38

W szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. rozpoczęła się rozbudowa bloku operacyjnego. Realizacja inwestycji ma potrwać do końca września br. Dzięki niej lecznica będzie dysponowała dziewięcioma nowoczesnymi salami operacyjnymi. Obecnie ma ich sześć.

Gorzów Wlkp.: rusza rozbudowa bloku operacyjnego
Fot. Archiwum

Jak poinformowała we wtorek (17 marca) PAP rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Agnieszka Wiśniewska, rozbudowa bloku operacyjnego to jedna ze sztandarowych inwestycji gorzowskiego szpitala.

- Jest wpisana w strategię rozwoju naszego szpitala na lata 2014-2020. Jej motorem jest stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne lecznictwo zabiegowe i postęp w medycynie. Inwestycja została tak zaplanowana, aby nie utrudniała pracy szpitala - powiedziała PAP Wiśniewska.

Dodała, że w przypadku bloku operacyjnego zastosowane podczas budowy nowoczesne technologie oraz dostosowanie do wymogów prawnych na europejskim poziomie, podniesie jakość świadczonych w szpitalu usług medycznych, przyczyni się do poprawy warunków pracy personelu, a także wpłynie na wzrost liczby wykonywanych zabiegów operacyjnych.

Na nowym bloku oddzielone będą newralgiczne ciągi komunikacyjne: ruch pacjentów i personelu, materiałów czystych, materiałów pooperacyjnych i odpadów medycznych.

- Takie rozwiązania to jeden w warunków zachowania wysokiego poziomu sanitarnego i zmniejszenia ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych - dodała Wiśniewska.

Według zarządu gorzowskiego szpitala modernizacja i rozbudowa bloku operacyjnego w pełni zabezpieczy potrzeby regionu, a ponadto zapewni stały napływ wykwalifikowanej kadry medycznej.

Nowością na bloku będzie możliwość archiwizacji działań zespołów operacyjnych i zastosowanie telemedycyny. Podczas sympozjów i konferencji wszystkie czynności lekarzy, anestezjologów i instrumentariuszek dzięki systemowi kamer, monitorów głośników, mikrofonów i rzutników będzie można obserwować w salach dydaktycznych znajdujących się na terenie szpitala i poza nim.

Blok operacyjny ma być też bazą dydaktyczną dla studentów kierunków medycznych, w tym tworzonego na Uniwersytecie Zielonogórskim. To znaczy, że po ukończeniu studiów absolwenci medycyny będą mogli kontynuować specjalizację m.in. w strukturach gorzowskiego szpitala.

Sale operacyjne wyposażone w kamery umożliwią rozpoczęcie szkoleń rezydentów, lekarzy specjalistów i studentów kierunków medycznych na najwyższym europejskim poziomie. - Projekt ma powstrzymać odpływ najzdolniejszych uczniów do województw ościennych - podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że rozbudowa bloku operacyjnego w przyszłości stworzy możliwość rozbudowy i przeniesienia oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, modernizacji i powiększenia centralnej sterylizatorni, a także utworzenia nowej powiększonej izby przyjęć.

Wartość całego projektu związanego z rozbudową i modernizacją bloku operacyjnego to prawie 8,6 mln zł. 85 proc. tej kwoty będą stanowiły unijne pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą inwestycji została firma Climamedic Sp. z o.o. z podwarszawskich Reguł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum