×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gorzów Wlkp.: pomoc medyczna w ogrzewalni dla bezdomnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia04 listopada 2013 13:04

W Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie) powstała ogrzewalnia dla osób bezdomnych; miejsce, w którym ludzie bez dachu nad głową i środków do życia będą mogli schronić się na kilka godzin lub noc podczas siarczystych mrozów, otrzymać posiłek i pomoc rzeczową. W obiekcie będzie także gabinet lekarski oraz sala do rehabilitacji.

Gorzów Wlkp.: pomoc medyczna w ogrzewalni dla bezdomnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W obiekcie trwają ostatnie prace wykończeniowe, jednak jest już gotowy na przyjęcie bezdomnych w okresie zimowym. Pomysłodawcą stworzenia ogrzewalni jest Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie, największa pozarządowa instytucja charytatywna w mieście.

Jak poinformował PAP prezes stowarzyszenia Augustyn Wiernicki, tym co odróżnia ten ośrodek od innych jest fakt, że ze schronienia będą mogli także skorzystać ludzie będący pod wpływem alkoholu, ale - zaznaczył - nie pijani.

Ogrzewalnia to miejsce, gdzie można przyjść, ogrzać się przez kilka godzin i otrzymać posiłek, a nie jak w przypadku noclegowni czy schroniska dla bezdomnych pozostać w nim na dłuższy okres. W obiekcie znajduje się stołówka z kuchnią, zaplecze sanitarne, będzie tam także gabinet lekarski oraz sala do rehabilitacji. Bezdomni mogą także liczyć na wsparcie pracowników stowarzyszenia i wolontariuszy.

Ośrodek przeznaczony dla kobiet, matek z dziećmi i mężczyzn dysponuje łącznie 50 miejscami i jest zlokalizowany w sąsiedztwie głównej siedziby stowarzyszenia - Centrum Charytatywnego im. Jana Pawła II przy ul. Słonecznej. Mieści się w ponad 500-metrowej piwnicy przyległego budynku, która została zaadoptowana do tego typu działalności.

Na realizację swojego projektu Stowarzyszenie otrzymało 227 tys. zł dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a nieużytkowane od lat piwnice nieodpłatnie przekazały władze Gorzowa.

Stowarzyszenie planowało uruchomienie ogrzewalni minionej zimy, jednak na przeszkodzie stanęły problemy związane z finansowaniem inwestycji, której koszty wyniosą około 600 tys. zł. - Bez pomocy sponsorów realizacja tego projektu nie byłaby możliwa - podkreślił Wiernicki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze