Gorzów Wlkp.: 2,3 mln zł więcej na budowę bazy HEMS, bo ceny poszły w górę...

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2018 17:20

Radni województwa zdecydowali o zwiększeniu dofinansowania na budowę bazy lotniczego pogotowia ratunkowego w Gorzowie Wlkp. o 2,3 mln zł, ponieważ oferta złożona w ramach przetargu przekroczyła zakładany kosztorys o 4 mln zł. Budowa jest współfinansowana z miastem Gorzów.

- Z danych LPR wynika, że gorzowski śmigłowiec jest wykorzystywany najczęściej w Polsce - mówi marszałek województwa lubuskiego. Fot. Archiwum

- Ceny poszły w górę. Musimy więc wspólnie z miastem dołożyć do tej niezwykle ważnej inwestycji - wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dofinansowanie ze środków samorządu woj. wyniesie ostatecznie 4,8 mln zł, a nie 2,5 mln jak zakładano.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego przypomina, że w 2015 roku podpisana została umowa o udzieleniu dotacji Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie na realizację zadania pn. ''Budowa Bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim''.

Zgodnie z jej zapisami budowa bazy na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. zostanie sfinansowana po połowie ze środków budżetu Województwa Lubuskiego i Miasta Gorzów Wlkp.

Samorząd Województwa Lubuskiego zgodnie z ustaleniami z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym zabezpieczył w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa kwotę 2,5 mln zł stanowiącą połowę przewidywanych kosztów budowy bazy. Taką samą kwotę w swoim budżecie zabezpieczyło miasto Gorzów. W ramach pierwszego postępowania przetargowego nie udało się wyłonić wykonawcy. W wyniku przeprowadzonego kolejnego postępowania złożona została jedna oferta, której wartość przekracza zabezpieczone przez samorządy środki o 4 mln zł.

W związku z powyższym, radni województwa podjęli decyzję o zwiększeniu dofinansowania o 2,3 mln zł. Oznacza to, że łącznie dofinansowanie ze środków samorządu województwa na realizację tego zadania wyniesie 4,8 mln zł.

- Dzięki tej inwestycji ratownictwo medyczne w podregionie gorzowskim zyska nowe standardy. Z danych LPR wynika, że gorzowski śmigłowiec jest wykorzystywany najczęściej w Polsce. To dowód na to, jak ważna jest ta inwestycja dla mieszkańców północnej części regionu - wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum