Gorzów Wielkopolski: za 5 mln zł szpital uruchomi parowy generator prądu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2020 20:57

Gorzowski szpital za 5 mln zł zmodernizuje kotłownię. Zastosowane rozwiązania pozwolą na wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej, co ma przełożyć się na oszczędności i mniejszą uciążliwość dla środowiska - poinformowała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Wiśniewska.

Gorzów Wielkopolski: za 5 mln zł szpital uruchomi parowy generator prądu
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dodała, że oszczędności na poziomie ok. 1,5 mln zł rocznie będę efektem modernizacji kotłowni, ale także dopłat do zastosowanej technologii opartej na zasadzie kogeneracji, czyli urządzeniach wytwarzających jednocześnie energię cieplną i elektryczną. Do tego system pozwoli na redukcję o 1/3 emisji dwutlenku węgla.

W poniedziałek (25 maja) została podpisana umowa na dofinansowanie tego projektu. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 szpital otrzyma pieniądze na połowę kosztów tego przedsięwzięcia.

- To inwestycja, o której myśleliśmy od dawna. Teraz mamy sprzyjające warunki i postanowiliśmy z nich skorzystać. Pod koniec przyszłego roku szpital w Gorzowie będzie korzystał z najnowszych rozwiązań technicznych, które pozwolą nam na zwiększenie bezpieczeństwa świadczenia usług medycznych poprzez podwójne zabezpieczenie lecznicy w energię elektryczną - powiedział prezes gorzowskiej lecznicy Jerzy Ostrouch.

W zmodernizowanej kotłowni zostanie zainstalowany silnik gazowy z generatorem prądu i kocioł z wytwornicą pary do tego silnika; powstanie nowa stacja transformatorowa i inne niezbędne instalacje.

Do ogrzewania szpitala będzie wykorzystywał gaz, ale przy okazji będzie produkował energię elektryczną na swoje potrzeby. Produkt uboczny w postaci pary zimą będzie wykorzystywany do ogrzania szpitala, a latem, po schłodzeniu, dzięki wytwarzaniu wody lodowej będzie klimatyzowała szpitalne pomieszczenia.

Marcin Rynkiewicz (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum