Gorzów Wielkopolski: tak samorząd wspiera inwestycje w szpitalu wojewódzkim

Autor: PW • Źródło: PW/Rynek Zdrowia10 kwietnia 2021 08:00

Pawilon dla intensywnej terapii, dzienna chemioterapia, pracownia żywienia pozajelitowego i poczekalnia dla izby przyjęć - cztery inwestycje szpitala w Gorzowie lada moment będą służyły pacjentom.

Gorzów Wielkopolski: tak samorząd wspiera inwestycje w szpitalu wojewódzkim
Fot. WSW w Gorzowie Wlkp.
  • Cztery oddawane teraz inwestycje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim kosztowały 50 mln zł
  • Wkrótce odbiór końcowy przejdzie pawilon Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych
  • Gotowa jest jedyna w województwie lubuskim Pracownia Żywienia Pozajelitowego

W sumie wszystkie inwestycje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim kosztowały 50 mln zł i w zdecydowanej części zostały zrealizowane ze środków samorządu województwa, ale i z darowizn jakie szpital otrzymał od firm.

Darczyńcy też nie poskąpili

Na etapie odbioru końcowego jest poczekalnia dla izby przyjęć oraz gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Na prawie 400 mkw. znajdzie się przestronne miejsce oczekiwania na przyjęcie do szpitala, punkty rejestracji, poczekalnia dla małych pacjentów ambulatorium chirurgicznego.

Ta inwestycja, która zaczęła się w minionym roku, kosztowała około 1,7 mln zł. To pieniądze m.in. z darowizn, które wpłynęły na konto szpitala, gdy zaczęła się pandemia. - Bardzo wiele instytucji, firm i osób prywatnych przekazało na nasze konto darowizny - mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Zapowiedział, że darczyńców - fundatorów izby upamiętni tablica, która znajdzie się w budynku.

W najbliższy poniedziałek (12 kwietnia) odbiór końcowy przejdzie pawilon Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych. To największa – w ostatnim czasie – inwestycja szpitala. Kosztowała prawie 44 mln zł, a finansowały ją Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i szpital - informuje Agnieszka Wiśniewska, asystent zarządu ds. kontaktów z mediami w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

Powstał m.in. pododdział dziennej chemioterapii

Pawilon postawiła firma Budimex S.A. Obiekt ma trzy kondygnacje (jest połączony z budynkiem głównym szpitala). To ponad 2300 mkw. powierzchni użytkowej (całkowita kubatura budynku - ponad 16,7 tys. msześc.). Pawilon pozwoli na powiększenie OIOM-u (o 10 łóżek, w sumie będą 22), urządzenie Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego (z pododdziałami leczenia ostrych białaczek i przeszczepowym) oraz Banku Komórek Macierzystych.

Ponad 5 mln zł (z tego 3 mln zł przekazał urząd marszałkowski) kosztowała budowa Pododdziału Dziennej Chemioterapii. To wygodna, duża sala z 32-stanowiskami do chemioterapii, pomieszczenie do kompletowania leków, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz poczekalnia dla około 50 pacjentów.

- Konsole, przy których staną fotele pacjentów są autorskim pomysłem naszego personelu. Są zaprojektowane niemal „na miarę”. Każda z nich będzie wyposażona w gniazdo słuchawkowe, kilka gniazd USB (do podłączenia i ładowania np. telefonu) i specjalny uchwyt do urządzeń multimedialnych (tableta czy smartfona) – mówi prezes Ostrouch.

Pracownia żywienia pozajelitowego - jedyna taka

Gotowa jest też kolejna inwestycja szpitalna – jedyna w województwie lubuskim - Pracownia Żywienia Pozajelitowego. - Czekamy już tylko na program komputerowy i możemy zaczynać - mówi Karolina Gaweł szefowa placówki.

Urządzenie pracowni kosztowało 764 tys. zł. Pozwoli ona farmaceutom przygotowywać (w warunkach sterylnych) mieszanki żywieniowe dla pacjentów Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem oraz uzupełniać witaminami i mikroelementami posiłki dla dorosłych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum