Gorzów Wielkopolski: szpitalna porodówka według wizji architekta

Autor: Gazeta Lubuska, KR/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2010 14:07

Do końca roku oddział położniczo-ginekologiczny w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim ma przejść zupełną metamorfozę.

Jesteśmy w Europie. Wnętrza wielu polskich szpitali niczym nie różnią się od tych w "starej" Unii.

Jak podaje Gazeta Lubuska, koncepcja techniczna oddziału ginekologiczno-położniczego, którego mury powstały w latach 70., została już zaakceptowana. Pomysłodawcą zmian jest ordynator oddziału dr Mariusz Brych, a projekt nosi roboczą nazwę „Bocianie gniazdo”.

Projekt przebudowy powstał we wrocławskim biurze architektonicznym Villart, które zaprojektowało m.in. wielki szpital, powstający właśnie we wrocławskich Stabłowicach. Prace na gorzowskiej porodówce mają ruszyć w czerwcu, po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie robót, i potrwają do końca 2010 r.

W pierwszej kolejności przeprowadzone będą prace budowlane na porodówce. Powstaną tam cztery samodzielne sale porodowe. W projekcie jest też miejsce na salę do porodów w wodzie.

– Teraz pacjentki rodzą w boksach. Chcemy, by rodzące i ich partnerzy mieli zapewnione intymność i prywatność. Teraz ich nie mają i często muszą sobie zaglądać przez ramię. Na końcu traktu porodowego znajdzie się sala do cięć operacyjnych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Brych.

Zapewnia, że po przebudowie na porodówce będą warunki zbliżone do domowych. Zmiany będą dotyczyły też ginekologii. Powstanie tam sala intensywnego nadzoru dla pacjentek po operacjach, a liczba łóżek zwiększy się z 20 do 26 łóżek.

Prace remontowe będą się odbywać przy normalnym funkcjonowaniu oddziału.

– Remont będzie się prowadzony odcinkami. Mamy plan jak zrobić to tak, by praca oddziału była zakłócana w stopniu jak najmniejszym – zapewnia ordynator.

Fundusze na remont oddziału położniczo-ginekologicznego – 1 mln 600 tys. zł – wyłożyło miasto. Jednocześnie trwają starania o pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej w wysokości ok. 3,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum