Gorzów Wielkopolski: powstanie centrum onkologii?

Autor: Gazeta Wyborcza, RG/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 19:37

Powraca idea utworzenia gorzowskiego centrum onkologii. Analizowane są potrzeby i możliwości powstania ośrodka, który miałby służyć pacjentom z północnych gmin lubuskiego, a także z woj. zachodniopomorskiego.

Krystyna Sibińska, posłanka PO i była przewodnicząca rady miasta, planuje rozmowy na ten temat ze wszystkimi wójtami, burmistrzami i starostami woj. lubuskiego. Jej zdaniem, w 2010 r. województwo straciło ponad 20 mln zł, ponieważ pacjenci regionu zmuszeni byli leczyć się w Szczecinie lub Poznaniu - informuje Gazeta Wyborcza.

W 2008 r. w obszarze oddziaływania planowanego ośrodka w Gorzowie Wielkopolskim zanotowano ponad 1,3 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe (40 proc. wszystkich zachorowań w lubuskiem). W 2025 r. ich liczba może przekroczyć 1,7 tys.

Zwolennicy utworzenia centrum podkreślają, że nie trzeba budować go od podstaw, bo w Gorzowie Wlkp. funkcjonują już chemioterapia i chirurgia onkologiczna. Brakuje natomiast radioterapii, bez której nie można mówić o kompleksowym leczeniu nowotworów. Zarazem Lubuskie Centrum Onkologii w Zielonej Górze jest w stanie leczyć tylko część pacjentów z regionu. Szacowany koszt utworzenia radioterapii w Gorzowie Wlkp. to 50-70 mln zł.

Idea dalszego rozwoju centrum onkologii w Gorzowie Wlkp. spotyka się z zainteresowaniem władz miasta i samorządowców. Zgodnie z deklaracją prezydenta miasta, w tej chwili opracowywana jest koncepcja utworzenia gorzowskiego centrum onkologii.

- Wcześniej nie prowadzono żadnych oficjalnych badań rynku, określających stopień zapotrzebowania mieszkańców regionu w tym zakresie. Nie analizowano też kwestii finansowania inwestycji, ani kontraktowania świadczeń. Dopóki więc wspomniane opracowanie nie powstanie, trudno mówić o jakichkolwiek konkretach - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Mirosława Dulat, rzecznik zarządu województwa lubuskiego.

Jej zdaniem, koncepcja powinna uwzględniać działające już w szpitalu gorzowskim oddziały onkologii i hematologii, a także funkcjonowanie Lubuskiego Ośrodka Onkologii w Zielonej Górze.

- Jeśli miałby powstać ośrodek w Gorzowie, nie powinien konkurować z zielonogórskim - dodaje rzecznik.  

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum