Gorzów Wielkopolski: jest dofinansowanie na budowę ośrodka radioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2016 13:23

W Gorzowie Wielkopolskim podpisano umowy o dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 trzech projektów, które będą realizowane na terenie tego miasta. Chodzi m.in. o budowę Ośrodka Radioterapii.

Gorzów Wielkopolski: jest dofinansowanie na budowę ośrodka radioterapii
FOT. Mateus Pereira, AGECOM/Flickr(CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podpisała umowy z przedstawicielami miasta i szpitala. Umowa ze szpitalem, będącym spółką należącą do samorządu regionu, dotyczy 21,6 mln zł dofinansowania do budowy Ośrodka Radioterapii.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 66 mln zł. Oprócz pieniędzy z RPO szpital ma otrzymać dotację z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w wysokości 35 mln zł. 8 mln zł dołoży Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a 1 mln zł będzie stanowił wkład własny lecznicy.

Pierwsze prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a oddanie Ośrodka do użytku planowane jest na grudzień 2018 r. Zostanie on połączony z pozostałymi komórkami organizacyjnymi szpitala. Ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej.

W placówce znajdzie się oddział onkologii klinicznej (25 łóżek) oraz hostel (26 łóżek) przeznaczony dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym. W ośrodku będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia pracowni planowania radioterapii oraz fizyki medycznej. Budynek Ośrodka Radioterapii ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Każdego roku będzie w nim leczonych ok. 1 tys. osób.

- Tak naprawdę nie powinniśmy zapominać, że robimy to dla konkretnych pacjentów. Rokrocznie w woj. lubuskim ok. 3,5 tys. osób zapada na choroby nowotworowe. Około 1,5 tys. mieszkańców północnej części regionu rokrocznie poszukuje pomocy w zakresie chorób onkologicznych - powiedział prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Jerzy Ostrouch.

- Nie wszystkim jesteśmy dziś w stanie pomóc. Realizacją radioterapii, tym pacjentom, których niejednokrotnie nie stać na częste wyjazdy do ościennych ośrodków, od 2018 roku skutecznie będziemy pomagać - dodaje Jerzy Ostrouch.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum