Gniezno: radny kwestionuje racjonalność dotacji na rozbudowę szpitala

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 01 października 2009 10:27

W połowie września zarząd powiatu gnieźnieńskiego ogłosił, że szpital w Gnieźnie otrzymał przeszło 16 mln zł dotacji na rozbudowę placówki. Koszt całej inwestycji to 26,5 mln zł, więc jeszcze 3 mln zł na projekt ma wyłożyć szpital, pozostałe 7 mln zł - Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Jeden z radnych zakwestionował przyznanie tak dużej dotacji.

– Na sesji sejmiku radny PiS Zbigniew Czerwiński zakwestionował zasadność przyznania tak dużej dotacji dla gnieźnieńskiej placówki – informuje Głos Wielkopolski.

Jego weto może czasowo zablokować przekazanie dotacji dla szpitala, a co za tym idzie opóźnienie realizacji inwestycji. Szpital nie może rozpocząć procedur przetargowych, dopóki ta sytuacja się nie wyjaśni.

– Radny PiS argumentował na sesji sejmiku, że modernizacja szpitala w Gnieźnie wiąże się ze zwiększeniem ilości łóżek krótkoterminowych, czyli takich, na których pacjenci leżą do kilku dni. Tymczasem – jak mówił – tych łóżek obecnie w regionie mamy pod dostatkiem i nie są potrzebne kolejne. Tyle tylko, że szpital w Gnieźnie nie planuje zwiększać liczby tych miejsc – odpowiada Krzysztof Kaleta, radny PO.

Zgadza się z nim Włodzimierz Pilarczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie. Przypomina przy tym, że szpital kilka lat temu zmniejszył liczbę łóżek, zwiększyła się za to liczba potencjalnych pacjentów.

Radny Czerwiński uważa, iż z raportów wynika, że w szpitalach brakuje łóżek długoterminowych. W jego opinii, w rejonie modernizuje się przede wszystkim placówki, które będą miały głównie łóżka krótkoterminowe.

Zdaniem Czerwińskiego, pacjenci będą chcieli leżeć w nowoczesnych placówkach, co może spowodować, że te niezmodernizowane, np. SP ZOZ w Słupcy, upadną.

Jednocześnie przyznaje, że nie będzie dążyć do odebrania dotacji, ale do „sensownego rozwiązania tego problemu”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum