Gniezno: 50 mln zł kredytu ma zapewnić dokończenie rozbudowy szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 17:40

50 mln zł kredytu ma zapewnić dokończenie rozbudowy Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie. Decyzję o zaciągnięciu kredytu podjęła rada społeczna placówki, przy akceptacji zarządu powiatu gnieźnieńskiego.

Gniezno: 50 mln zł kredytu ma zapewnić dokończenie rozbudowy szpitala
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O decyzji Rady Społecznej Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie poinformowało w środę (8 maja) starostwo powiatowe w Gnieźnie. Umowa kredytowa ma zostać podpisana w piątek.

Jak podkreślono w komunikacie, Rada Społeczna Szpitala Pomnika Chrztu Polski w Gnieźnie, przy akceptacji zarządu powiatu gnieźnieńskiego, podjęła decyzję o zaciągnięciu 50 mln zł kredytu na sfinalizowanie rozbudowy szpitala. Dodano, że decyzję poprzedziła półroczna analizą wszelkich możliwych rozwiązań o charakterze prawno-ekonomicznym, których celem było "znalezienie wyjścia z patowej sytuacji, w jakiej się znalazła gnieźnieńska lecznica".

Starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński zaznaczył, że "prawdopodobnie była to najtrudniejsza decyzja, jaką przyszło podjąć radzie społecznej w dotychczasowej historii".

Starosta tłumaczył, że dotychczas na rozbudowę szpitala wydano ponad 60 mln zł. - Aby dotychczasowe nakłady finansowe nie zostały zmarnotrawione, szpital musi wystąpić o kredyt na kolejne 50 mln zł. Powiat nie jest w stanie zaciągnąć jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, ponieważ nie ma zdolności kredytowej - zaznaczył.

- Od początku byłem przeciwny prowadzeniu inwestycji z tak dużym rozmachem, na tak dużą skalę. Dziś nie ma już jednak odwrotu. Musimy dokończyć to, co zaczęli nasi poprzednicy. Oznacza to jednak dla powiatu wstrzymanie jakichkolwiek planów i marzeń o wszelkich innych inwestycjach. Chcę również zaznaczyć, że zaciągnięty kredyt szpital będzie spłacał przez następne 30 lat - dodał Gruszczyński.

Starosto w Gnieźnie przypomniało, że kwestia braku pieniędzy na rozbudowę szpitala jest tematem głównym podejmowanym przez władze powiatu obecnej kadencji.

"Brak pieniędzy na szpital analizowała również na początku tego roku Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu, która potwierdziła stan faktyczny. Tym samym RIO udowodniła, że poprzedni zarząd powiatu gnieźnieńskiego nie zabezpieczył środków na dalszą rozbudowę szpitala. Jednocześnie Izba wskazała, że nie ma żadnej rezerwy budżetowej, z której można byłoby je przesunąć, aby móc kontynuować II i III etap rozbudowy szpitala" - poinformowano w komunikacie.

Prace przy rozbudowie gnieźnieńskiej placówki rozpoczęły się w 2010 r. Budowa miała zakończyć się z końcem października 2011 r. Głównym źródłem finansowania miały być pieniądze z budżetu UE. W sierpniu 2011 r. dyrektor ZOZ odstąpił od umowy na wykonanie rozbudowy w związku z odbiegającym od założonego harmonogramem zaawansowaniem prac. Do kasy wielkopolskiego samorządu wróciła unijna dotacja. Rozbudowa szpitala, która wówczas pochłonęła już ok. 8 mln zł, została wstrzymana. Rozważana była nawet rozbiórka budowanego obiektu. Ostatecznie podjęto decyzję o kontynuacji prac. 

Anna Jowsa

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum