Gmina Jaworze walczy o odzyskanie statusu uzdrowiska

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2015 10:23

Gmina Jaworze zarejestrowała spółkę, która zajmie się pozyskaniem koncesji na wydobycie leczniczej solanki. Samorząd przymierza się także do budowy domu zdrojowego. Wszystko po to, aby miejscowość mogła odzyskać status uzdrowiska.

Gmina Jaworze walczy o odzyskanie statusu uzdrowiska
Fot. Archiwum

Jaworze chce wrócić do dawnych tradycji uzdrowiskowych, które sięgają 1862 r. Hrabia Maurycy Saint Genois d'Anneaucourt, ówczesny właściciel miejscowości, otrzymał wówczas zgodę na otwarcie pierwszego uzdrowiska w Beskidzie Śląskim. Leczono tu żętycą, borowinami i czystym powietrzem - informuje Gazeta Wyborcza.

Kilkadziesiąt lat później Jaworze straciło status uzdrowiska. Obecnie samorząd chce odzyskać przydomek "Zdrój". Miejscowość otrzymała już z Polskiej Akademii Nauk świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze tutejszego klimatu. Teraz chce doprowadzić m.in. do eksploatacji złóż leczniczej solanki. W tym celu powołano gminną spółkę, która zajmie się zdobyciem koncesji i badaniem solanki. Docelowo ma także zająć się prowadzeniem uzdrowiska. Jaworze stara się także o otrzymanie dotacji w wysokości 2 mln zł na przeprowadzenie badań.

Samorząd - myśląc o uzdrowiskowej przyszłości - chce także otworzyć w centrum Jaworza dom zdrojowy. Na ten cel zarezerwowano 3 mln zł unijnej dotacji.

Więcej: m.bielskobiala.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum