Głuchołazy: szpital planuje stworzyć pracownię wirtualnej rehabilitacji

Autor: Radio Opole, PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 11:25

Szpital MSWiA w Głuchołazach jako jeden z pierwszych na świecie prowadzi badania nad rehabilitacją wirtualną. Dyrekcja wychodzi bowiem z założenia, że pacjent, który wchodzi w świat wirtualny, efektywniej ćwiczy i ma lepsze wyniki rehabilitacji. Generalnie w ciągu dwóch najbliższych wydatki inwestycyjne szpitala wyniosą 13 mln zł.

Głuchołazy: szpital planuje stworzyć pracownię wirtualnej rehabilitacji
Fot. archiwum

SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II od kilku lat przechodzi modernizację. Dyrekcja zdecydowała się też doposażyć placówkę. Na te cele wydano 1,8 mln. zł. Dzięki temu zarówno diagnostyka, leczenie, jak i rehabilitacja jest tu na najwyższym poziomie.

Teraz dyrekcja dzięki umowie z Politechniką Opolską prowadzi badania nad rehabilitacją wirtualną. Chodzi o to aby oprogramowanie, które stosuje się w urządzeniach PlayStation, Xbox dostosować do wymogów medycznych i wykorzystać do rehabilitacji. Taką właśnie pracownię rehabilitacji wirtualnej planuje stworzyć szpital. Zarządzający placówką wychodzą bowiem z założenia, że pacjent ćwiczący w świecie wirtualnym ma lepszą motywację.

Szpital w Głuchołazach zakłada, że w ciągu dwóch najbliższych lat jego wydatki inwestycyjne wyniosą 13 mln zł. We wtorek (19 lutego) odbyło się spotkanie przedstawicieli ministerstwa z dyrekcją i pracownikami jednostki. W jego trakcie przedstawiono program modernizacji lecznicy.

- W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu i przebudowę przychodni około 3,5 mln złotych. Jednak to tylko wstęp do najpoważniejszych prac, jakie są jeszcze przed nami. Już za chwilę ruszamy z przebudową Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy, gdzie koszt inwestycji wyniesie blisko dziewięć milionów złotych. Kolejne 2,7 mln wydamy na modernizację Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej. Wchodzimy w inny wymiar komfortu pracy i leczenia. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ze strony ministerstwa i środków unijnych. Jest to dla nas dowód na uznanie ze strony władz roli, jaką pełnią w systemie zdrowia nawet tak stosunkowo niewielkie szpitale, jak nasz - powiedział dyrektor szpitala Mariusz Grochowski.

Grochowski przypomniał, że szpital w Głuchołazach został wybudowany przed 32 laty jako miejsce wypoczynku i rekonwalescencji funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych i ich rodzin, jednak, jak zaznaczył, obecnie większość jego pacjentów stanowią cywile z całej Polski - głównie z województw opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

- Szpital specjalizuje się w leczeniu chorób płucnych i kardiologicznych, czemu sprzyja nasz górski mikroklimat, którego zalety wykorzystywano leczniczo już w XVIII wieku. Mamy stosunkowo wysoki standard, bo dysponujemy pokojami jedno- i dwuosobowymi z łazienkami, jednak chcemy stworzyć naszym pacjentom możliwie dobre warunki leczenia, godne XXI wieku, i wykorzystać posiadane powierzchnie między innymi na działalność naukową - wyjaśnił Grochowski.

Szpital MSWiA w Głuchołazach dysponuje blisko 250 łóżkami na trzech oddziałach: chorób płucnych i gruźlicy, rehabilitacji pulmonologicznej i rehabilitacji kardiologicznej. W placówce prowadzone są m.in. badania naukowe nad wykorzystaniem w rehabilitacji pulmonologicznej technik opartych na rzeczywistości wirtualnej u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum