Głubczyce: był przetarg na ambulanse, jest protest

Autor: JJ, Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 11:24

Do przetargu na trzy ambulanse, ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Głubczycach stanęły dwie firmy. Wybrano dostawcę, ale to jeszcze nic pewnego.

Ambulans wraz z wyposażeniem kosztuje kilkaset tysięcy złotych.

Wybrano niższą o blisko 140 tysięcy zł ofertę spółki z Lubicza. Protest do tego rozstrzygnięcia złożyła jednak firma z Mysłowic. Jej zdaniem naruszono przepisy ustawy o zamówieniach publicznych.

W przetargu wymagano między innymi, aby ambulanse oraz sprzęt medyczny były wyprodukowane w bieżącym roku. Tymczasem zwycięzca przetargu zaoferował sprzęt medyczny z roku ubiegłego.

– W środę (16 grudnia) zapadnie najprawdopodobniej decyzja i wszelkie inne kroki, jakie zostaną poczynione w tej sprawie zostanie w formie informacji zamieszczone na naszej stronie internetowej. Protest mysłowickiej firmy przekazaliśmy do rozpatrzenia specjalistom ze szpitala. To oni mają największą wiedzę jakie wymagania mają spełniać ambulanse i na tej podstawie zostanie podjęta decyzja – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mieczysław Kulesza, zajmujący się w starostwie przetargami.

Protest w sprawie przetargu wpłynął do starostwa 8 grudnia, które ma, zgodnie z przepisami, jeszcze dwa dni na odrzucenie lub uwzględnienie protestu. Od każdej z tych decyzji uczestnicy przetargu mogą się odwołać, co wydłuży procedurę zakupu karetek. Pod uwagę brane jest też unieważnienie przetargu.

– Ustawa o zamówieniach publicznych jest bezdusznym przepisem, który nie uwzględnia kwestii czasu, że na pewnych procedurach mogą ucierpieć ludzie. To nikogo nie interesuje, wszystkie zapisy ustawy trzeba wykonać co do każdego szczegółu. Także w tym przypadku wszystko zostanie wykonane zgodnie z lterą prawa - dodaje Kulesza.

Na zakup ambulansów powiat głubczycki otrzymał 900 tysięcy zł z ministerstwa infrastruktury. Do 15 października ratownictwo medyczne w tym powiecie prowadziła firm „Falck”. Po wypowiedzeniu jej umowy usługi te przejął Szpital Powiatowy SPZOZ w Głubczycach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum