Głogów: szpital inwestuje w neurologię i medycynę ratunkową

Autor: Gazeta Lubuska, IB/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2009 09:54

W wyremontowanym oddziale neurologii ZOZ im. Jana Pawła II w Głogowie został uruchomiony pododdział udarowy. Ordynator Halina Steranka podkreśla, że dwa nowe kardiomonitory umożliwiają udzielenie pomocy pacjentom tuż po udarze. Niedługo powinna także ruszyć inna, znacznie większa inwestycja, związana z ratownictwem medycznym.

Modernizacja przeprowadzona za 140 tys. zł zmieniła głogowską neurologię nie do poznania. Do tej pory oddział zajmował kilka pomieszczeń, a pacjenci często leżeli na dostawkach na korytarzu. Obecnie sal jest więcej, wymienione zostały okna, zakupiono nowoczesny sprzęt.

– Neurologia może teraz przyjąć 27 pacjentów, co pozwoli na skrócenie kolejki oczekujących na badania – zapewnia ordynator.

– Nie kupiliśmy nowych łóżek – mówi Gazecie Lubuskiej Tadeusz Tofel, dyrektor lecznicy. – Ale, co ważne, kupiliśmy nową pościel na wszystkie oddziały szpitala.

Pierwszy kardiomonitor został zakupiony po charytatywnym balu walentynkowym (pomysł posłanki Ewy Drozd), na którym udało się zebrać 40 tys. zł. Na pozostałe trzy szpital dołożył z własnych środków. Dwa urządzenia działają ostatecznie na oddziale neurologicznym, jedno na dziecięcym i jedno na noworodkowym.

Znacznie poważniejszą inwestycją, planowaną przez głogowski ZOZ w ramach poprawy standardów ratownictwa medycznego w województwie dolnośląskim jest budowa nowego pawilonu dla potrzeb SOR-u, bloku operacyjnego oraz OIOM-u. Potrzebne będzie także lądowisko dla helikopterów LPR. Szansą na realizację projektu są środki unijne. Dyrektor Tofel liczny na 8,8 mln zł z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Na razie jednak wniosek trafił na listę rezerwową.

Głogowski szpital, jako jeden z piętnastu na Dolnym Śląsku, został wpisany w wojewódzką strategię tworzenia systemu ratunkowego. W ub. r. znalazł się liście 30 specjalistycznych placówek opieki zdrowotnej, które otrzymały wsparcie finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyznał lecznicy 3 mln zł na nowy blok operacyjny.

Dolny Śląsk nadrabia wieloletnie zaniedbania w zakresie ratownictwa medycznego. Utworzenie dobrze funkcjonujących SOR-ów na terenie miedziowego zagłębia i bazy lotnictwa medycznego w Bolesławcu, to zadania priorytetowe. Dlatego ZOZ w Głogowie liczy na wsparcie finansowe. Obecnie w szpitalu działają oddziały: wewnętrzny, neurologiczny, pediatryczny, neonatologiczny, ginekologiczny, ortopedia, chirurgia ogólna, dziecięca oraz OIOM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum