Gdynia: wyznaczono teren na lądowisko

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 15:08

Samorząd gdyński zdecydował o umiejscowieniu lądowiska dla helikopterów, które transportują chorych do Szpitala Miejskiego im. Brudzińskiego w Gdyni. Dotychczas placówka nie korzystała z lądowiska.

Gdynia: wyznaczono teren na lądowisko
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Teoretycznie w przeszłości lądowisko znajdowało się na terenie portu, jednak nie przypominam sobie, by kiedykolwiek zostało użyte - mówi Dariusz Nitka, wicedyrektor szpitala ds. technicznych.

Nowa lokalizacja pozwoli na stosunkowo szybkie dotarcie na salę operacyjną, gdyż odbierająca poszkodowanego karetka pogotowia będzie miała do przejechania drogę o długości ok. 1,5 km.

Nowe miejsce dla śmigłowców nie rozwiąże jednak problemu, z jakim przyjdzie zmierzyć się władzom szpitala w 2014 r. Wówczas zaczną obowiązywać nowe, bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące lądowisk - pisze Dziennik Bałtycki.

- Za pięć lat każda placówka medyczna z oddziałem ratunkowym będzie zobowiązana do posiadania lądowiska bezpośrednio na swoim gruncie. W praktyce będą to prawdopodobnie szpitalne dachy lub dziedzińce - mówi Anna Szczepańska, zastępca dyrektora departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Dach 30-letniego budynku Szpitala Miejskiego raczej nie nadaje się na lądowisko, ale placówka ma plany rozbudowy, które wskazują, że zostanie wybudowana specjalna platforma dla helikopterów na dachu jednego z obiektów.

-  Aby tak się stało, potrzebne będą nakłady inwestycyjne. Przede wszystkim koniecznie trzeba będzie wzmocnić ściany - mówi wicedyrektor Nitka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum