Gdynia: oddział urologiczny już po modernizacji i w nowym miejscu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 10:35

Zakończyła się modernizacja pomieszczeń na potrzeby Oddziału Urologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Inwestycja kosztowała ponad 2,7 mln zł.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Uroczyste otwarcie Oddziału Urologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie odbyło się w środę. Oddział został przeniesiony ze Szpitala św. Wincentego a Paulo.

- Ze względu na to, że w szpitalu w Redłowie funkcjonuje Gdyńskie Centrum Onkologii, gdzie kompleksowo leczy się nowotwory każdego typu, podjęto decyzję o przeniesieniu Oddziału Urologicznego Szpitala św. Wincentego a Paulo, którego głównym zadaniem jest m.in leczenie raka prostaty, nerek, moczowodu, pęcherza moczowego - powiedziała rzecznik spółki Szpitale Pomorskie Małgorzata Pisarewicz.

Dzięki temu pacjenci, którzy leczą się urologicznie, będą poddawani całościowej terapii. - Chorzy będą mogli być poddawani między innymi chemioterapii czy też radioterapii. Szpital św. Wincentego a Paulo nie miał takich możliwości - dodała Pisarewicz.

Ponadto na oddziale będą operowane i leczone inne schorzenia, na przykład kamica moczowodowa, łagodny przerost gruczołu krokowego czy wady wrodzone układu moczowego.

Inwestycja kosztowała ponad 2,7 mln zł i w całości została sfinansowana z pieniędzy samorządu województwa pomorskiego. Łączna powierzchnia wyremontowanego oddziału to prawie 430 mkw. i przeznaczona jest dla 25 pacjentów, w tym dla czterech z pobytu dziennego.

W ramach przeprowadzonych prac modernizacyjnych, które trwały około pół roku, powstało 9 sal chorych - izolatka, 3 sale dwuosobowe, 2 sale trzyosobowe i 3 sale czteroosobowe, w tym jedna pooperacyjna.

Oprócz tego na oddziale są również m.in. odnowione łazienki i toalety dla pacjentów, pomieszczenie zabiegowe, punkt pielęgniarski, dyżurka lekarska, pomieszczenia socjalne i gospodarcze.

W czasie remontu przeprowadzono m.in. roboty elektryczne, prace sanitarne, roboty wykończeniowe takie, jak malowanie, szpachlowanie i skuwanie glazury. Zamontowano monitoring, panele medyczne. Kupiono elektryczne, pięciofunkcyjne łóżka szpitalne, kardiomonitory, lampę operacyjną, elektryczne fotele zabiegowe, szafki, kozetki, fotel ginekologiczny.

Rzecznik spółki Szpitale Pomorskie Małgorzata Pisarewicz poinformowała, że na oddziale co roku leczonych jest ok. 2,5 tys. pacjentów, modernizacja ma zapewnić pomoc większej liczbie chorych.

Na czas przeniesienia oddziału urologicznego ze Szpitala Wincentego a Paulo do Szpitala Morskiego oddział jest zamknięty. Pacjenci będą przyjmowani do szpitala w Redłowie już za kilka dni. Od 1 lutego lekarze zaczną przeprowadzać operacje i zabiegi.

Anna Machińska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum