Gdańsk: zmodernizowano dwa oddziały pediatryczne w Szpitalu im. M. Kopernika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2015 20:15

Dwa kliniczne oddziały pediatryczne w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku, otwarto we wtorek (29 września), po pracach modernizacyjnych. Pomieszczenia, które przeszły generalny remont, wyposażono m.in. w nowoczesne systemy do monitorowania stanu dzieci i powiadamiania personelu.

Gdańsk: zmodernizowano dwa oddziały pediatryczne w Szpitalu im. M. Kopernika
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Modernizacja objęła Kliniczny Oddział Pediatrii i Kliniczny Oddział Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pierwszy z oddziałów został wyposażony w 20 łóżek, drugi - w 24 łóżka. W 2014 roku na oba oddziały przyjęto łącznie ponad 3,2 tys. pacjentów.

Jak powiedziała PAP kierownik obu klinik prof. Barbara Kamińska, prace polegały na gruntownym remoncie i przebudowie oddziałów ulokowanych na powierzchni 1,4 tys. m kw. Wyremontowane sale chorych zostały wyposażone w - zamontowaną w dużej mierze na stałe na ścianach, aparaturę monitorującą różne funkcje życiowe małych pacjentów. Informacje zbierane przez aparaturę są przekazywane do centrów monitorowania.

W salach zamontowano także nowoczesny system komunikacji: w nagłej potrzebie pacjenci lub ich rodzice mogą komunikować się z personelem medycznym przez zamontowane przy łóżkach domofony. Personelowi do szybkiej komunikacji służyć będą przenośne telefony, które odezwą się też w momencie uruchomienia sygnałów alarmowych w salach chorych. Wszystkie sale mają też łazienki (najczęściej jedną wspólną dla dwóch sal).

Z uwagi na małych pacjentów, dla których przeznaczone są oddziały, korytarze oraz sale zostały ozdobione wielkoformatowymi rysunkami nawiązującymi do kosmosu. Każda z sal, poza numerem zyskała też nazwę: na oddziale znaleźć można np. pokój "Przyjaźń", "Morski" czy "Słoneczny". - Mamy też w końcu salę socjalną dla personelu oraz pokój dla rodziców, w którym mogą w spokoju zjeść czy napić się czegoś - poinformowała prof. Kamińska.

- Zmieniło się wszystko: od murów, po łóżka, skończywszy na ołówkach - podsumowała Kamińska, dodając, że przed remontem oddziałów wstyd jej było przyjmować na nie pacjentów.

Oba oddziały znajdują się pod opieką merytoryczną Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i zostały wyposażone w sale dydaktyczne, które służyć będą studentom tej uczelni.

Jak poinformowała Małgorzata Pisarewicz z biura prasowego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, prace na obu oddziałach sfinansowane zostały z funduszy państwowych oraz pieniędzy pomorskiego samorządu. Całkowita wartość robót wyniosła ponad 6 mln zł.

Szpital im. Mikołaja Kopernika (przed laty - szpital wojewódzki) jest jedną z największych placówek leczniczych na Pomorzu. Przed kilkoma dniami w szpitalu oddano do użytku zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy - największy tego typu oddział w województwie. SOR ma powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw. i tylko w ub. roku przyjął prawie 77 tys. pacjentów.

Sfinansowana m.in. z unijnej dotacji, warta ponad 10 mln zł., modernizacja pozwoliła m.in. utworzyć odrębny SOR dla dorosłych i dla dzieci. Powstała też sala dla osób oczekujących na wynik badań oraz sala konsultacyjna, w której pięciu specjalistów od razu może przeprowadzić badanie. Nowy SOR wyposażono też w ponad 170 sztuk sprzętu medycznego, m.in.: defibrylatory, reduktory ssania, łóżka oraz respiratory. W ramach projektu, personel SOR ma być przeszkolony z psychotraumatologicznej pomocy interwencyjnej, podstaw języka migowego, pomocy przedlekarskiej i organizacji systemu ratownictwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum