Gdańsk: zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2011 15:39

Zakończyła się budowa nowoczesnego Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI), należącego do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów za dwa miesiące. Koszt wyposażenia zabiegowej części szpitala wynosi prawie 87 mln zł.

Gdańsk: zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rzecznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM), prof. Roman Nowicki, poinformował, że w CMI, znajdującym się w sześciokondygnacyjnym budynku, jednocześnie będzie mogło być hospitalizowanych 311 pacjentów, w salach jedno- lub dwuosobowych. Przy centrum będzie prawie 300 miejsc parkingowych, podziemnych i naziemnych.

Do nowego obiektu będzie przeniesionych m.in. kilkanaście klinik chirurgicznych oraz zespół przychodni przyszpitalnych, Bank Krwi i Centrum Urazowe. W szpitalu powstał blok operacyjny z 15 salami, których ściany są obłożone panelami szklanymi, łatwymi do dezynfekcji. - To maksymalnie zabezpieczy pacjentów przed powikłaniami infekcyjnymi - tłumaczy Marek Langowski, kanclerz GUM. 

- Wszystkie łóżka są elektrycznie sterowane, co oznacza, że pacjent, który chce zmienić pozycję, nie będzie musiał wołać pielęgniarki - poinformował kanclerz. Dodał, że łóżka przeznaczone dla pacjentów intensywnej terapii mają funkcję m.in. unieruchamiania, masowania, a nawet "oklepywania" chorego. Na polecenie anestezjologa zważą go, by łatwiej było dobrać dla pacjenta odpowiednią porcję leku.

W nowej placówce znajdą się m.in. rezonans magnetyczny, tomokomputer, aparaty RTG, angiografy, USG, lampy operacyjne i zabiegowe, kolumny anestezjologiczne, chirurgiczne, laparoskopowe oraz stoły operacyjne. - Takiego 1,5-teslowego rezonansu magnetycznego, jak i aparatury do znieczulenia, które są w CMI, w Polsce nie ma - podkreślił Langowski.

W budynku działać będzie "pneumatyczna poczta", czyli system rur, za pomocą których przy wykorzystaniu sprężonego powietrza możliwe będzie przesyłanie np. próbek krwi w specjalnych puszkach do laboratorium. Na dachu budynku powstało lądowisko dla śmigłowców, które za pomocą dwóch wind jest bezpośrednio połączone z oddziałem ratunkowym. Rektor GUM, prof. Janusz Moryś wyjaśnił, że główny pasaż w szpitalu ma pełnić rolę ogólnodostępnego holu-ulicy, przy której znajdą się punkty gastronomiczne i usługowe.

CMI ma również część dydaktyczną, na którą składa się audytorium z 288 miejscami dla słuchaczy oraz sale seminaryjne. Rektor poinformował, że wszystkie sale operacyjne będą wyposażone w zestawy do transmisji obrazu i dźwięku do sal dydaktycznych; możliwe będzie zapisywanie, przechowywanie i udostępnianie nagrań z prowadzonych operacji. 

Budowa trwała ponad trzy lata, wraz z wyposażeniem pochłonęła prawie 400 mln zł, pieniądze pochodziły z budżetu państwa. Powierzchnia użytkowa placówki wynosi 32,6 tys. mkw. Po przeprowadzce oddziałów chirurgicznych do CMI rozpocznie się II etap inwestycji, czyli modernizacja części starych budynków GUM, zbudowanych prawie sto lat temu. Część budynków będących w złym stanie technicznym będzie wyburzona.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum