Gdańsk: we wrześniu ruszy budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2015 11:51

Rząd zdecydował się przekazać blisko 600 mln zł na budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - poinformowała w środę (13 maja) podczas wizyty w Gdańsku premier Ewa Kopacz. Budowa ruszy we wrześniu i potrwa prawdopodobnie do 2020 r.

Gdańsk: we wrześniu ruszy budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej
Wcześniej oddano do użytku nowe Centrum Medycyny Inwazyjnej Fot. Archiwum

Rada Ministrów jednomyślnie podjęła uchwałę o rozbudowaniu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego o nowy obiekt - Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce i w Europie - informuje Gazeta Wyborcza.

Budowa Centrum stała się konieczna, bo Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to zespół budynków, które powstały prawie 100 lat temu i są w fatalnym stanie technicznym, a remont większości jest nieopłacalny.

Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to gigantyczna inwestycja, jej koszt oszacowano na 594 mln zł. Nakłady z budżetu państwa wyniosą 592 mln 381 tys. zł, natomiast wkład własny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to 1 mln 619 tys. zł.

Centrum ma się składać z czterech, połączonych ze sobą, budynków. Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zaznaczył, że w szacowanych wydatkach przewidziano kwoty na zakup sprzętu medycznego ”z najwyższej półki” - m.in. najnowocześniejsze rezonanse magnetyczne, ambiografy do operacji naczyniowych i sercowych, sprzęt radiologiczny najnowszej generacji.

Czytaj: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum