Gdańsk: walka o każdy milion złotych

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2009 12:28

Posłowie ziemi gdańskiej wywalczyli 10 mln zł więcej na budowę Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku.

Gdańsk: walka o każdy milion złotych
Wizualizacja Centrum. Foto: www.gumed.edu.pl

To oznacza, że na kontynuowanie inwestycji w 2010 r. uczelnia otrzyma 50, a nie jak wcześniej zapowiadano, 40 mln złotych. To jednak nie wystarczy na skończenie budowy w planowanym terminie.

– By inwestycja dalej przebiegała prawidłowo i skończyła się w planowym 2011 r., w budżecie na przyszły rok potrzeba na nią minimum 120 mln zł – ocenił Marek Langowski, kanclerz uczelni, nadzorujący inwestycję.

Kanclerz przypomina, że już w czerwcu 2009 roku, z powodu oznak kryzysu gospodarczego, doszło do korekty zamierzeń inwestycyjnych z 188 mln zł na 130 mln złotych:

– Zrezgnowaliśmy z zakupu wyposażenia i sądziliśmy, że dostaniemy 130 mln złotych.

Zdaniem Janusza Morysia, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dodatkowe 10 milionów złotych pozwoli jedynie na przedłużenie budowy o miesiąc. Władze uczelni znowu dokonały korekty planu. Na kontynuowanie budowy pozwoliłoby 80 mln, na resztę uniwersytet mógłby wziąć kredyt.

Budowa CMI ruszyła w czerwcu 2008 roku. Centrum ma mieć ok. 300 łóżek, 15 sal operacyjnych i 12 oddziałów. Pierwsi pacjenci mieli tu trafić w połowie 2011 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum