Gdańsk: w UCK zostanie otwarta sala do operacji hybrydowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2014 08:50

W Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w środę (26 marca) zostanie uroczyście otwarta sala przystosowana do wykonywania operacji hybrydowych, które - w porównaniu z operacjami klasycznymi - są znacznie mniej inwazyjne.

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) dr Jan Rogowski wyjaśnił PAP, że wyposażenie sali do operacji hybrydowych umożliwia przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych operacji z zakresu chirurgii serca oraz naczyń tętniczych i żylnych. Nowoczesne urządzenia pozwalają na wykonanie w trakcie operacji zdjęć serca i aorty oraz uzyskanie trójwymiarowego obrazu operowanych narządów.

W nowoczesnej sali będą wszczepiane tzw. zastawki przezskórne, leczone różnego rodzaju tętniaki (poza tętniakami mózgu) i wykonywane zabiegi wewnątrznaczyniowe.

Dr Rogowski zaznaczył, że operacje hybrydowe, w porównaniu z operacjami klasycznymi, są dużo mniej inwazyjne. Sprzęt niezbędny do ich wykonania wprowadza się najczęściej do ciała pacjenta przez niewielkie nacięcia w pachwinach.

Ocenia się, że dzięki temu pojawi się możliwość objęcia opieką pacjentów, którzy wcześniej nie kwalifikowali się do operacji klasycznych. Nowy sprzęt daje też możliwość znacznej poprawy wyników leczenia.

- Sala jest już wykorzystywana przez prawie cała dobę - dodał dr Rogowski, który przewiduje , że do końca roku może być wykonanych ok. 300-400 operacji hybrydowych.

Jak poinformował, sale hybrydowe działają też w szpitalach w Bielsku-Białej i w Zabrzu.

Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku rocznie operuje 1,6 tys. pacjentów (8 proc. operowanych w Polsce) co daje jej pod tym względem trzecie miejsce w kraju.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum