PAP/Rynek Zdrowia | 12-10-2018 16:05

Gdańsk: szpital im. Kopernika ma lądowisko dla helikopterów

Na terenie działającego w centrum Gdańska Szpitala im. Mikołaja Kopernika otwarto w piątek (12 października) lądowisko dla helikopterów. Rolę tę pełni posadowiona 22 m nad ziemią platforma ulokowana między budynkami szpitalnymi. Lądowisko kosztowało ponad 6 mln zł.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Lądowisko służyć będzie działającemu w ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Szpitalowi im. Mikołaja Kopernika, który jest jedną z największych placówek leczniczych w Gdańsku.

Prezes zarządu spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa poinformował, że lądowisko było ostatnim elementem koniecznym do tego, by w szpitalu przy ul. Nowe Ogrody mogło działać przeznaczone dla maluchów z całego regionu pomorskiego Centrum Urazowe dla Dzieci. - Dziś mamy ten element uzupełniony, jesteśmy pełnoprawnie działającym Centrum Urazowym dla Dzieci - powiedział Kostrzewa.

Wyjaśnił, że lądowisko jest pierwszą taką inwestycją w Polsce. Składa się na nie płyta w kształcie kwadratu o boku liczącym około 21 metrów, usytuowana około 22 metrów nad ziemią. Konstrukcję zbudowano między szpitalnymi obiektami zlokalizowanymi w centrum Gdańska, wśród zwartej zabudowy miejskiej.

- Na lądowisku będą lądowały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, będą transportowały do nas z założenia dzieci, ale wiadomo, że nie tylko: jesteśmy szpitalem, który świadczy pełen wachlarz usług medycznych w zakresie ratowania życia i z całą pewnością trafią tutaj też pacjenci dorośli - powiedział Kostrzewa, przypominając, że dotąd pacjentów wymagających szybkiej pomocy w szpitalu im. Kopernika przyjmowano na lądowisku służącym Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu (UCK) w Gdańsku, a stamtąd przewożono do placówki karetkami.

Obecny na otwarciu lądowiska marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że oddawane do użytku lądowisko jest trzecim takim w Gdańsku. Poza UCK własne lądowisko ma też szpital na Zaspie. Struk zaznaczył też, że lądowisko będzie służyło m.in. transportowi chorych mających trafić pod opiekę szpitalnego oddziału ratunkowego, który działa w placówce przy ul. Nowe Ogrody.

Struk przypomniał, że SOR ten przyjmuje ponad 66 tysięcy pacjentów rocznie, a wśród nich są tacy, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy. - Tylko od stycznia do końca września bieżącego roku szpital na Nowych Ogrodach przyjął 19,8 tys. pacjentów do 18. roku życia, a więc absolutnie te dane potwierdzają, że takie potrzeby tutaj istnieją - powiedział Struk.

Budowa lądowiska rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Umiejscowiono je między kilkoma budynkami, w których znajduje się większość szpitalnymi oddziałów, w tym SOR. Przy platformie zbudowano szyb windy, którą chorzy będą transportowani do budynków. Płytę lądowiska, a także budynki w jego pobliżu, wyposażono w światła nawigacyjne pozwalające na lądowanie śmigłowców także nocą. Platforma przeznaczona jest dla helikopterów o maksymalnej masie wynoszącej 6,4 t.

Lądowisko powstało w ramach projektu utworzenia w szpitalu im. Kopernika Centrum Urazowego dla Dzieci. Budowa kosztowała ponad 6 mln zł. Dodatkowo ponad 3 mln zł przeznaczono na przebudowę układu komunikacyjnego w istniejących budynkach tak, by zapewnić jak najlepszą drogę transportu chorych. Kupiono też sprzęt medyczny na potrzeby Centrum Urazowego dla Dzieci i stworzono stanowisko intensywnej terapii dla dzieci.

Pieniądze na realizację projektu - w sumie 9,5 mln zł - pochodziły z dotacji unijnej, dotacji samorządu województwa pomorskiego i ze spółki Copernicus.

Anna Kisicka (PAP)